Datum:20.11.2023
Průmyslový obor: Energetika, Farmaceutický průmysl, Investice, Nerostné suroviny a polotovary, Obranný průmysl, Ostatní, Potravinářský průmysl, Služby, Software a ICT služby, Voda, odpady a životní prostředí
Teritoriální zaměření:
Argentina - vlajka Argentina,
Brazílie - vlajka Brazílie

Novým prezidentem Argentiny je Javier Milei

Prezidentské volby v Argentině 19. listopadu vyhrál ultra liberální ekonom Javier Gerardo Milei. Jeho vítězství může mít velký dopad na sdružení Mercosul.

Již během kampaně se Milei velmi vymezoval k aktuální ekonomické situaci v Argentině a nabízel na první pohled jednoduchá avšak složitě realizovatelná řešení: dolarizaci argentinské ekonomiky, tedy úplné opuštění argentinského pesa, zrušení Centrální banky argentinské republiky (BCRA) nebo vystoupení ze sdružení Mercosul, které zahrnuje kromě Argentiny také Brazílii, Uruguay a Paraguay. Během vystoupení po ohlášení výsledků voleb tato opatření nezmínil, avšak prohlásil, že řešení ekonomické krize v zemi si vyžaduje drastická řešení.

Kromě opuštění argentinské národní měny pesa a zavedení amerického dolaru jako oficiální platební jednotky, bylo v kampani často zmiňováno i zrušení BCRA. Americký dolar by totiž podléhal ve všech ohledech americké Centrální bance (FED). Pro provedení těchto změn však nový prezident nemá potřebnou podporu v argentinském kongresu.

V průběhu kampaně potom Milei také často zmiňoval možné vystoupení ze sdružení Mercosul nebo přerušení mezinárodní obchodní spolupráce s Brazílií a Čínou. Oba tyto kroky by podle komentářů ekonomů však spíše přispěly ke zhoršení argentinské krize než k možnému postupnému zlepšování. Podle většiny komentářů jak novinářů tak ekonomů den po ohlášení výsledků si však na skutečné kroky a návrhy budeme muset počkat do následujících měsíců, neboť proklamované změny nenastanou ze dne na den.


Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.

Zdroje: g1.globo.com, exame.com, www.weforum.org

Další aktuality