Datum:29.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Japonsko - vlajka Japonsko

Objem japonského exportu roste třetí rok v řadě

Hodnota japonského exportu vloni překonala dosavadní rekord z roku 2022.

Objem vyvezeného zboží za uplynulý kalendářní rok japonské ministerstvo financí odhaduje na 100,88 bil. jenů. Oproti roku 2022 se jedná o 2,8% růst, a již o třetí rok v řadě, kdy došlo k překonání výsledků z roku předchozího.

Japonští exportéři nadále těží ze zájmu o japonské automobily (32,7% růst) a stavební či těžební techniku (16,2 %). Významným faktorem byla i slabá hodnota japonské měny, a to obzvláště v druhé polovině roku, kdy se kurz jenu opět přiblížil k hranici 150 jenů za dolar.

Objem importu naopak v roce 2023 klesl o 7 % na 110,17 bil. jenů, a to především díky nižším cenám zemního plynu a ropy. Došlo tak k výraznému snížení obchodního deficitu, jenž klesl z 20 bil. jenů 9,3 bil. jenů.

Další pozitivní zprávou pro třetí největší světovou ekonomiku jsou data ukazující prosincový růstu objemu exportovaného zboží do Číny, který se oproti hodnotám z prosince 2022 navýšil o 9,6 %. K růstu v meziročním srovnání objemů exportu tak došlo po více než 13 měsících. Experti věří, že se jedná o předzvěst oteplení obchodních vztahů. Ty se v loňském roce zhoršily poté, co Japonsko začalo s vypouštěním vody z fukušimské elektrárny do oceánu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.

Zdroj: Nikkei Asia Review

Další aktuality