Turecký zahraniční obchod v březnu posílil. Také se zlepšil poměr exportu k importu.
Turecko zaznamenalo v březnu 2025 pozitivní vývoj v oblasti zahraničního obchodu. Podle údajů, které zveřejnilo ministerstvo obchodu, vzrostl vývoz meziročně o 3,2 % na 23,39 mld. dolarů, zatímco dovoz stoupl o 2,3 % na 30,65 mld. dolarů. Obchodní bilance se tak meziročně mírně zlepšila, deficit činil 7,27 mld. dolarů, což je pokles o 0,5 %. Celkový objem zahraničního obchodu dosáhl 54,04 mld. dolarů, což představuje nárůst o 2,7 %.
V průběhu prvního čtvrtletí roku 2025 pokračoval růstový trend. Vývoz za období leden až březen dosáhl 65,31 mld. dolarů, což představuje nárůst o 2,5 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Dovoz vzrostl o 4,6 % na 87,89 mld. dolarů. Celkový objem zahraničního obchodu činil 153,19 mld. dolarů, tedy o 3,7 % více než v prvním čtvrtletí 2024.
Zveřejněné údaje rovněž naznačují zlepšující se poměr exportu k importu, což je důležitý ukazatel obchodní rovnováhy. V březnu 2025 dosáhl poměr pokrytí dovozu vývozem 76,3 %, což představuje nárůst o 0,7 procentního bodu. Při nezahrnutí energetických surovin se tento poměr zvýšil na 89,1 % a při nezahrnutí energií i zlata dokonce na 93,3 %. Tato čísla ukazují na pozitivní strukturální změny v tureckém zahraničním obchodě a postupně posilující postavení exportního sektoru.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.paturkey.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.