Čínský sektor nebezpečných odpadů se nachází v kritické situaci, která je důsledkem desetiletí rychlé industrializace, urbanizace a ambiciózních cílů vlády v oblasti udržitelnosti.
S 95,15 milionu tun vyprodukovaných v roce 2022 je Čína největším světovým producentem nebezpečných odpadů, zejména průmyslových. Nebezpečný odpad je také trhem s hodnotou 358,8 miliardy juanů (přibližně 45,7 miliardy eur). Do roku 2028 se předpokládá nárůst této hodnoty na 640 miliard juanů, a to díky rostoucí poptávce po moderních řešeních pro nakládání s odpady, přísnějším předpisům v oblasti životního prostředí a iniciativám, jako jsou města bez odpadu.
Cílem iniciativy Města bez odpadu, která byla zahájena v roce 2018, je řešit ohromující roční produkci 10 miliard tun pevného odpadu v Číně a historicky nezpracovaný odpad ve výši 60-70 miliard tun. Program se zaměřuje na snižování zdrojů, účinnou recyklaci a bezpečnou likvidaci. Do programu je již zapojeno 113 pilotních měst, která zavádějí pokročilé strategie nakládání s odpady. Čína se také prioritně zaměřuje na výstavbu 20 regionálních středisek pro likvidaci nebezpečných odpadů (7 komplexních, 13 specializovaných), která se budou zabývat vysoce rizikovými a technologicky složitými toky odpadů. Vláda rovněž investuje do národních a regionálních technologických center, která mají podpořit výzkum a vývoj v oblasti detoxikace odpadů, recyklace a inteligentního dohledu.
Odvětví je dále podporováno partnerstvím veřejného a soukromého sektoru (PPP), přičemž nedávné směrnice nařizují, aby v projektech zpracování pevného odpadu měly převahu soukromé podniky. Odvětví nabízí příležitosti pro evropské malé a střední podniky s odbornými znalostmi v oblasti pokročilých technologií, jako je třídění odpadu řízené umělou inteligencí, monitorovací systémy využívající internet věcí a vysoce účinná řešení pro spalování odpadu. Problémy spojené s vysoce fragmentovaným trhem (největší společnost má pouze 2,2% podíl na trhu) a přísnými normami pro dodržování předpisů však podtrhují potřebu strategického plánování a budování partnerství.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj).
Zdroj: EU SME Center
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.