Čínský sektor nebezpečných odpadů se nachází v kritické situaci, která je důsledkem desetiletí rychlé industrializace, urbanizace a ambiciózních cílů vlády v oblasti udržitelnosti.
S 95,15 milionu tun vyprodukovaných v roce 2022 je Čína největším světovým producentem nebezpečných odpadů, zejména průmyslových. Nebezpečný odpad je také trhem s hodnotou 358,8 miliardy juanů (přibližně 45,7 miliardy eur). Do roku 2028 se předpokládá nárůst této hodnoty na 640 miliard juanů, a to díky rostoucí poptávce po moderních řešeních pro nakládání s odpady, přísnějším předpisům v oblasti životního prostředí a iniciativám, jako jsou města bez odpadu.
Cílem iniciativy Města bez odpadu, která byla zahájena v roce 2018, je řešit ohromující roční produkci 10 miliard tun pevného odpadu v Číně a historicky nezpracovaný odpad ve výši 60-70 miliard tun. Program se zaměřuje na snižování zdrojů, účinnou recyklaci a bezpečnou likvidaci. Do programu je již zapojeno 113 pilotních měst, která zavádějí pokročilé strategie nakládání s odpady. Čína se také prioritně zaměřuje na výstavbu 20 regionálních středisek pro likvidaci nebezpečných odpadů (7 komplexních, 13 specializovaných), která se budou zabývat vysoce rizikovými a technologicky složitými toky odpadů. Vláda rovněž investuje do národních a regionálních technologických center, která mají podpořit výzkum a vývoj v oblasti detoxikace odpadů, recyklace a inteligentního dohledu.
Odvětví je dále podporováno partnerstvím veřejného a soukromého sektoru (PPP), přičemž nedávné směrnice nařizují, aby v projektech zpracování pevného odpadu měly převahu soukromé podniky. Odvětví nabízí příležitosti pro evropské malé a střední podniky s odbornými znalostmi v oblasti pokročilých technologií, jako je třídění odpadu řízené umělou inteligencí, monitorovací systémy využívající internet věcí a vysoce účinná řešení pro spalování odpadu. Problémy spojené s vysoce fragmentovaným trhem (největší společnost má pouze 2,2% podíl na trhu) a přísnými normami pro dodržování předpisů však podtrhují potřebu strategického plánování a budování partnerství.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj).
Zdroj: EU SME Center
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.