Datum:15.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Rumunsko - vlajka Rumunsko

Po 13 letech jednání Rumunsko vstoupí do Schengenu

Rumunské ministerstvo vnitra dosáhlo politické dohody s ministerstvy vnitra Rakouska a Bulharska o vstupu Rumunska do schengenského prostoru s jeho vzdušnými a námořními hranicemi od března 2024. Jednání o přistoupení k pozemním hranicím budou pokračovat i v příštím roce.

Ve dnech 26. a 27. prosince proběhla diplomatická jednání mezi ministerstvy vnitra a ministerstvy zahraničních věcí, a to i na úrovni diplomatických misí akreditovaných při EU, o projektu rozhodnutí Rady, který by právně začlenil příslušnou politickou dohodu. Aby se dosažená dohoda stala skutečností, vyžaduje souhlas všech členských států EU. Podle premiéra Marcela Ciolacu budou od března příštího roku Rumuni těžit z výhod schengenského prostoru ve vzduchu i po moři.

„V tomto ohledu jsme dosáhli politické dohody. Od března příštího roku budou Rumuni těžit z výhod schengenského prostoru ve vzduchu i po moři. Implicitně se zdá, že význam přístavu Constanța exponenciálně poroste. Jsem také přesvědčen, že v roce 2024 uzavřeme jednání i o pozemní hranici," uvedl premiér Ciolacu. Podobně vůdce PNL Nicolae Ciucă uvedl, že částečné přijetí do schengenského prostoru je skutečným úspěchem a zdůraznil, že bude pokračovat úsilí o přijetí s pozemními hranicemi, pro silniční a železniční dopravu.

Připravil tým zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider

 

Další aktuality