Datum:29.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Austrálie - vlajka Austrálie,
Nový Zéland - vlajka Nový Zéland

Počet obyvatel v Austrálii dosáhl 27 miliónů o 18 let dříve, než se předpokládalo. Jaké to nese důsledky pro tuto sluncem zalitou zemi?

V Austrálii každých 50 vteřin přibyde jeden imigrant. Rekordní nárůst obyvatel přichází v době, kdy vláda řeší pomalé budování infrastruktury.

Australský statistický úřad ABS 24. ledna poprvé zaznamenal počet obyvatel, který pokořil hranici 27 milionů. Za poslední rok Austrálie zaznamenala nárůst obyvatel o 624 100 lidí, což místní média přirovnávají k připojení populace o velikost ostrova Tasmánie. Na něm žije 572 800 lidí.

Tento roční přírůstek obyvatel je o 41 procent vyšší než poslední rekord z roku 2009, ve kterém země zaznamenala 442 500 nových obyvatel. 

Dosažení 27 milionů obyvatel také naprosto překonalo první vládní modely z roku 2002, které předpokládaly, že Austrálie nepokoří hranici 25,3 milionu lidí dříve než v roce 2042. Demograf a ředitel Mark McCrindle ze společnosti McCrindle Research přiznal, že pokoření takovéto hranice je za hranou všech modelů a mohla by představovat problémy s bydlením. Zejména v době, kdy země řeší jak urychlit budování infrastruktury, která je již nyní k počtu obyvatel země na hraně.

Lidé se již nyní potýkají s nedostatečnými kapacitami ve vzdělávání i ve zdravotnictví. Australané toužící po vlastním bydlení jsou silně proti imigraci, a to i přes vládní snahy podpořit stavbu nového bydlení.

Za vysokým nárůstem obyvatel po odeznění covidové pandemie, stojí imigrace
Statistiky za posledních 12 měsíců zaznamenaly 295 900 nově narozených dětí a 189 900 úmrtím což se nijak neliší od historických průměrů. Za růstem populace tak stál právě příliv lidí ze zahraničí, který se na změně podílel z 80 procent. Země zaznamenala 737 200 nově příchozích lidí ze zahraničí a 219 100 lidí, kteří naopak z Austrálie odcestovali.

Toto tempo růsů lze přirovnat k jednomu novému příchozímu obyvateli každých 50 vteřin. Pokud trend vydrží, Austrálie by mohla zaznamenat další milion nových lidí do roku 2025," říká pan McCrindle a netají se, že zpomalení migrace by byl pozitivní faktor. Pomohlo by to zejména trhu s nemovitostmi, kterých má Austrálie již nyní silný nedostatek.

Průměrný věk Australanů se zvyšuje
Australský statistický úřad začátkem roku 2024 zaznamenal průměrný věk populace 37 let. Stárnutí nastalo po letech negativní migrace během koronavirového období, kdy byly hranice Austrálie pro nově příchozí uzavřené. Vláda tedy po covidu udělala několik rozhodnutí na podporu postcovidové migrace za účelem vykompenzování odlivu lidí během pandemie.

Migrace nicméně opět překonala všechky modely, a během čtyř měsíců Austrálie doplnila a dokonce překonala počet lidí, kteří by za běžných okolností během let, kdy byla pandemie přišli.

Odborník na demografii McCrindle s pohledem do budoucnosti upozorňuje, že pro zemi je důležité se vrátit k udržitelnému růstu populace a docílit vyváženosti mezi přirozeným růstem populace a imigrací. Zároveň je potřeba prostřednictvím migrace doplňovat nedostatek lidí v oborech, kde kvalifikovaní lidé chybí.


Zdroj: https://www.abc.net.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.

Další aktuality