Polské ministerstvo obrany zahajuje rozsáhlý strategický projekt s názvem Zelený průmyslový region Kaszubia. S rozpočtem přesahujícím 250 miliard zlotých jde o největší vládní investici posledních let – ambicióznější a finančně náročnější než plánovaný Centrální komunikační uzel (CPK).
Podle ministra obrany Władysława Kosiniaka-Kamysze má projekt zásadně posílit obranyschopnost Polska, a zároveň vytvořit prostor pro moderní průmyslový a technologický rozvoj. Kaszubia má spojit vojenské, energetické, dopravní a digitální infrastruktury do jednoho integrovaného systému, který bude podporovat jak bezpečnost, tak i hospodářský růst.
V rámci projektu má vzniknout komplexní obranné zázemí pro severní křídlo NATO, centrum pro vývoj technologií bezpilotních systémů a infrastruktura pro produkci zeleného vodíku. Zvláštní důraz je kladen na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zejména větrné energetiky na moři a na vybudování kompetenčního centra pro tento sektor. Kaszubia má být také testovacím polem pro nové průmyslové technologie a digitální inovace.
Do spolupráce se zapojují i klíčové státní podniky jako Orlen, PGE, PKP PLK či Polské jaderné elektrárny. Zájem již projevily i americké obranné společnosti, které láká dostupnost nízkoemisní energie z jaderných a obnovitelných zdrojů.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko.
Zdroj: biznes.interia.pl
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.