Datum:26.04.2024
Průmyslový obor: Potravinářský průmysl
Teritoriální zaměření:
Polsko - vlajka Polsko

Polsko zvyšuje sazby DPH na potraviny

Polská vláda neprodloužila nulovou DPH na některé potraviny.

Dne 1. dubna vstoupilo v platnost zvýšení sazeb DPH na potraviny z 0 na 5 %.  Jedná se o základní potraviny mezi které patří maso, ryby, mléko, vejce, med, ořechy, zelenina, ovoce, živočišné tuky, jedlé rostlinné tuky, obiloviny, cereálie, chléb, některé přípravky a mléko pro kojence a děti a dietní potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Polské ministerstvo financí rozhodnutí zdůvodnilo klesající inflací. V únoru loni inflace dosáhla 18,4 %. Letos v lednu se snížila na 3,9 %. Slajd 1Ministerstvo předpovědělo, že tempo meziročního růstu spotřebitelských cen i samotných potravin vykáže za únor a březen další zpomalení. Přispět by k tomu kromě poklesu cen zemědělských produktů na světových trzích měla rovněž vysoká srovnávací základna.Slajd 1

Slajd 1<span><title>Slajd 1

Slaj

<span>ministerstvo předpovědělo, že tempo meziročního růstu spotřebitelských cen i samotných potravin vykáže za únor a březen další zpomalení. Přispět by k tomu kromě poklesu cen zemědělských produktů na světových trzích měla rovněž vysoká srovnávací základna</span> Změna sazeb DPH má pro podnikatele určité důsledky a především znamená nutnost přeprogramování registračních pokladen. Dotkne se to i vyúčtování daně, podnikatelé budou platit a vykazovat daň ve změněných sazbách.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.

Zdroj: businessinsider.com, prawo.pl

Slajd 

Další aktuality