Nové exekutivní příkazy prezidenta Trumpa mají zrychlit vývoj pokročilých jaderných reaktorů, reorganizovat regulační procesy a přeměnit dodavatelské řetězce pro dodávky jaderného paliva.
Prezident Donald Trump podepsal sérii exekutivních příkazů, jejichž cílem je během příštích 25 let až čtyřnásobně zvýšit výrobu jaderné energie ve Spojených státech. Nová opatření přesouvají některé schvalovací pravomoci pro pokročilé reaktory z vládních agentur na Ministerstvo energetiky, aby se tak urychlil jejich vývoj.
Plán administrativy zahrnuje také reorganizaci National Regulatory Commision s cílem zrychlit posuzování projektů, spuštění pilotního programu pro nasazení tří experimentálních reaktorů do poloviny roku 2026 a zajištění budoucích dodávek uranu prostřednictvím nástrojů v rámci tzv. Defence Production Act. Podle Trumpovy administrativy je k obnovení vedoucí pozice USA v oblasti jaderné energetiky nutné přijmout odvážná opatření a zmírnit současné přísné regulace.
Navzdory ambicím Spojené státy v současnosti neprovozují komerční reaktory nové generace a poslední jaderné projekty čelily výrazným zpožděním a překročení rozpočtů. Přesto někteří představitelé průmyslu vnímají nové exekutivní příkazy jako možný bod obratu, který by mohl podpořit inovace a pomoci USA znovu konkurovat Číně a Rusku v oblasti jaderných technologií.
Zdroj: AP
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku.
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.