V roce 2023 zaznamenal německý maloobchod s potravinami rekordní obrat přes 200 miliard eur, jakožto důsledek inflace a vyšších cen.
Obrat vzrostl nominálně o téměř 5 % na 204,5 miliardy eur, ale reálně, tedy po očištění o cenové vlivy, došlo k poklesu. Podle údajů Institutem pro výzkum maloobchodu (EHI) institutů byl růst tržeb nižší než inflace, přičemž ceny potravin se meziročně zvýšily o více než 12 %.
Diskontní řetězce, jako Aldi nebo Lidl, zaznamenaly největší nárůst tržeb, a to o téměř 7 %. Odborníci to přičítají tomu, že spotřebitelé v době ekonomické nejistoty dávají přednost obchodům s nižšími cenami. Naopak supermarkety Edeka a Rewe rostly o něco pomaleji, jejich tržby se zvýšily o 4 %.
Celkově diskontní prodejny generují 46 % maloobchodu s potravinami v Německu, zatímco supermarkety zaujímají 42 %. Zbytek trhu tvoří samoobslužné velkoobchody a malé obchody.
Podle dat od EHI bylo v roce 2023 v Německu 36 858 prodejen potravin, což představuje pokles o 5 % oproti roku 2013. V současnosti německém trhu působí přibližně 16 000 diskontů a více než 12 200 supermarketů.
Tento vývoj ukazuje, jak rostoucí ceny a ekonomická situace ovlivňují spotřebitelské chování a mění rozložení trhu.
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo - Düsseldorf.
Zdroj: Spiegel
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.