Datum:16.03.2024
Průmyslový obor: Obranný průmysl
Teritoriální zaměření:
Lotyšsko - vlajka Lotyšsko

Projekt na výrobu munice v Lotyšsku získal od Evropské komise 41 milionů eur

Lotyšsko uspělo s projektem na výrobu munice a spolu s holdingy KNDS a NAMMO vybuduje závod na výrobu modulárních prachových náplní MACS (modular artillery charge systems).

Projekt lotyšské společnosti SIA Valsts aizsardzības korporācija spolu se společnostmi z Francie, Itálie, Finska a Norska získal grant ve výši 41 milionů eur z fondu Evropské komise na podporu výroby munice. Je to třetí největší podpora v této kategorii. Kromě toho je Lotyšsko jedinou z pobaltských zemí, která získala z fondu finance.

Evropská komise 15. března rozhodla o rozdělení 500 milionů eur na rozvoj obranného průmyslu Evropské unie. To umožní evropskému obrannému průmyslu do konce roku 2025 zvýšit kapacitu výroby dělostřelecké munice na dva miliony nábojů ročně.

Mezi firmami, které získaly podporu od Evropské komise na zvýšení výrobní kapacity dělostřelecké munice, je také lotyšská společnost SIA Valsts aizsardzības korporācija. Ta podala žádost o financování v rámci mezinárodního konsorcia spolu se společnostmi KNDS a NAMMO na konci roku 2023.

Evropská komise vyčlenila na projekt od konsorcia 41,38 milionu eur. Očekává se, že grantové smlouvy budou uzavřeny v květnu roku 2024. V projektu je realizace několika opatření v různých zemích, například v Lotyšsku bude vybudovaný závodu na výrobu modulárních prachových náplní (MACS). Lotyšský ministr obrany věří, že závod v Lotyšsku bude alespoň částečně spuštěný do provozu ještě letos.

SIA Valsts aizsardzības korporācija byla založena v listopadu 2023. Společnost je pod kontrolou ministerstva obrany a zabývá se otázkami zásobování lotyšské armády. 


Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LSM

Další aktuality