Datum:03.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Francie - vlajka Francie

První den roku 2024 znamená pro Francouze řadu zásadních změn

Zvyšují se důchody a minimální mzda, zdražuje pojištění nebo mladí mohou řídit už od 17 let.

Nové zvýšení minimální mzdy a důchodů 

Minimální mzda (SMIC) se zvýší o 1,13 %, čímž se hrubá minimální hodinová mzda zvýší z 11,52 eura na 11,65 eura. SMIC ve Francii pobírá 3,1 milionu pracovníků, což představuje více než 17 % pracující populace. Důchody se zvýší o 5,3 %.

Vyšší úrokové sazby spoření na bydlení 

Úroková sazba u nových plánů spoření na bydlení (PEL) bude činit 2,25 %, zatímco v roce 2023 to byly 2 %. PEL je hybridní produkt. Slouží k vytvoření úspor na koupi nemovitosti nebo provedení stavebních prací a následně k financování tohoto projektu. Má tedy dvě sazby. Ta první definuje výnos z úspor v něm uložených (letos 2 % hrubého, od příštího roku 2,25 %) a druhá určuje výpůjční sazbu, která je o 1,20 bodu vyšší, tedy 3,45 %.

Nemovitosti: změny u úvěry s nulovou sazbou (PTZ) 

U PTZ pro novostavby bude možné získat podporu pouze na koupi nového domu v pouze hustě zastavěných oblastech (A bis, A a B1). Druhou změnou je, že maximální výše úvěru s nulovou sazbou se zvýší z 80 000 na 100 000 EUR. Třetí významnou změnou je, že byly pozměněny výše příjmů pro přístup do systému půjček.

Dražší připojištění 

Náklady na zdravotní připojištění se zvýší tempem, které nebylo zaznamenáno již několik let. V průměru o 7,3 % u individuálních smluv a o 9,9 % u povinných skupinových smluv. K tomuto nárůstu přispívají zejména vyšší platy, vyšší spotřeba zdravotní péče a snížení úhrady zubního ošetření francouzským systémem sociálního zabezpečení ze 70 % sazby na 60 %.

Ceny cigaret prudce vzrostou 

Výrobci nejenže upravili své ceny, aby zohlednili zvýšení daní, které nyní drží krok s inflací, ale někteří z nich také využili příležitosti ke zvýšení svých marží. Krabička cigaret s největším nárůstem ceny zdraží o 1 euro. Jedno balení značek Chesterfield, L&M International, Philip Morris a Marlboro se bude prodávat za 12,50 eura. Nejlevnější balení zdraží o 40 centů.

Řidičské oprávnění v 17 letech 

Cílem tohoto opatření je usnadnit mladým lidem žijícím v regionech se špatnou dopravní obslužností pohyb po městě, a především jim pomoci při vstupu do světa práce.

MaPrimeRénov 

Rozpočet stěžejního programu pro podporu financování energetických renovačních prací MaPrimeRenov byl navýšen o 1,6 miliardy eur, takže do roku 2024 dosáhne celkové výše 5 miliard eur, přičemž cílem je do roku 2024 provést 200 000 tepelných renovací.

Překročení rychlosti bez odečtu bodů 

Přestupky překročení rychlosti o méně než 5 km/h, které jsou trestány snížením počtu bodů v řidičském průkazu a pokutou v rozmezí od 68 do 135 eur. Snížení o jeden bod v řidičském průkazu se bude vztahovat pouze na přestupky překročení rychlosti o 5 až 20 km/h.

Nízkoemisní zóny 

Novým pravidlem v 5 městských aglomeracích Montpellier, Lyonu, Nice, Grenoblu a Štrasburku je zakáz provozu vozidel Crit'Air 4. Výjimkou je, pokud máte vůz starší 30 let se sběratelským technickým průkazem. V případě porušení zákazu zaplatíte pokutu 135 eur. 

France Travail nahrazuje Pôle Emploi 

Agentura, které se zabývá zprostředkováním práce uchazečům o zaměstnání, změní svůj název a převezme nové povinnosti. Cílem je, aby služby a subjekty odpovědné za sociální dávky (sdružení, sociální partneři atd.) spolupracovaly.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.

Zdroj : bfmtv.com


Další aktuality