První dodávka zkapalněného zemního plynu (LNG) do Bulharska proběhla v říjnu 2024 prostřednictvím společnosti TotalEnergies na nově otevřeném terminálu v řeckém Alexandroupolis.
Odběratelem je bulharská společnost Bulgargaz EAD, která touto novou cestou zajistí pro bulharský trh s plynem 1 milion MWh. „Tento nový objem zlepší cenové podmínky pro bulharské spotřebitele," oznámilo ministerstvo energetiky.
Terminál LNG v Alexandroupolis poskytuje přístup k diverzifikovaným dodávkám ze spolehlivých zdrojů, jako jsou USA, Katar, Egypt a další. Zařízení pomůže k úspěšné realizaci priorit Bulharska souvisejících s energetickou bezpečností a nezávislostí, jak zmínil ministr energetiky Vladimir Malinov.
Kromě Bulharska budou prostřednictvím nového zařízení možné dodávky zemního plynu do Řecka, Rumunska, Severní Makedonie, Srbska, Moldavska a Ukrajiny.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: https://economy.bg/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.