Datum:27.03.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Rakousko - vlajka Rakousko

Rakouské aerolinky hrozí stávkou

V případě, že nedojde ke shodě, chtějí odbory stávkovat během velikonočních svátků. Stávka ovlivní stovky letů a tisíce cestujících.

Odborová organizace rakouských aerolinek Vida požaduje zvýšení platů v některých případech až o 40 procent. S tím však nesouhlasí generální ředitel letiště Günther Ofner: „To by masivně ohrozilo ekonomickou základnu Austrian Airlines, která se teprve vzpamatovává z existenční krize, a tím i 6200 pracovních míst."

Podle něj jsou požadavky Vida provokací vůči daňovým poplatníkům, vždyť Austrian Airlines (AUA) teprve nedávno zachráněnila milionová státní podpora před krachem. Dodatečné náklady vyplývající z takto vysokých mzdových vyrovnání by v konečném důsledku vedly ke zvýšení cen letenek, což by opět zatížilo cestující. „Skutečnost, že zaměstnanecká rada a odborová organizace AUA stávkou ohrožují zasloužené velikonoční svátky rodin s dětmi školního věku, je proto nezodpovědná a nepochopitelná," uvedl Ofner.

Plánovaná 36hodinová stávka od půlnoci na Zelený čtvrtek 28. března do poledne na Velký pátek by mohla ohrozit až 430 letových spojů a způsobit škody až 10 mil eur za den.

Mluvčí AUA o víkendu uvedla, že eskalační opatření ze strany podnikové rady a odborů nepomáhají najít řešení: „Opatření byla nepřiměřená a cestující by je také nepochopili. Slibujeme, že uděláme vše pro to, aby si cestující mohli užít velikonoční svátky."

Odbory a rada zaměstnanců požadují spravedlivý přístup k platům a srovnávají je s platy společnosti Lufthansa, mateřské společnosti AUA. Pokud jde o kvalitu příjmů, předstihla AUA Lufthansu a v rámci skupiny je na druhém místě. Pokud však jde o příjmy včetně příplatků, AUA výrazně zaostává. Piloti vydělávají méně než piloti v jiných společnostech skupiny, jako jsou Eurowings, Discover a Ocean. V Lufthanse si pilot ve dvanáctém roce služby vydělá téměř dvojnásobek. Odborová organizace Vida zdůraznila, že nabídka zahrnuje průměrné zvýšení o 18 %, které jen kompenzuje inflaci. Naléhajíc na AUA, aby předložila lepší nabídku, pohrozila odborová organizace stávkou. Jednání pokračují a stávka je prozatím plánována na 28. března, pokud nebude nová nabídka předložena do půlnoci 27. března.

Rakouská agentura pro práva cestujících APF doporučuje cestujícím, kteří byli postiženi zrušením letu společností Austrian Airlines, aby si vybrali mezi vrácením peněz, co nejrychlejším návratem na původní letiště odletu nebo náhradní dopravou za srovnatelných podmínek. Možná je rovněž peněžní kompenzace. APF doporučuje kontaktovat AUA před provedením náhradní rezervace, uschovat si účtenky a minimalizovat náklady, třeba výdaje na ubytování.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: derstandard.at

Další aktuality