Datum:24.04.2024
Průmyslový obor: Potravinářský průmysl
Teritoriální zaměření:
Rakousko - vlajka Rakousko

Rakousko se potýká s rostoucí cenou plynu. Inflace se snížila na 4,1 procenta

Ceny potravin u našich rakouských sousedů rostou pomaleji, ovšem nezlevňují.

Podle údajů rakouského statistického úřadu (Statistik Austria) činila inflace v březnu 4,1 %, oproti únorovým hodnotám tedy nedošlo ke změně. „V současné době zaznamenáváme nižší růst cen potravin a cen v pohostinství než v předchozích měsících,“ uvedl generální ředitel Statistik Austria Tobias Thomas. „Ceny elektřiny a pohonných hmot však ve srovnání s předchozím rokem nepůsobí tlumivě a mírně zdražují.“ 

Přestože je na rakouské poměry inflace stále vysoká, v posledních měsících se snížila, zejména v citlivé oblasti potravin. Ty v březnu zdražily pouze o 2,9 %. V předchozím roce tomu bylo naopak, Ceny potravin rostly rychleji než většina cen ostatního zboží a služeb. Důsledkem byla nespokojenost obyvatel a snaha vlády zakročit.

Rozmrzelost umocňoval vývoj ve zbytku eurozóny, kde ceny potravin výrazně klesaly. Expert IHS na inflaci, Sebastian Koch, vidí jako příčinu nižší náklady na obilí, osivo, hnojiva a krmiva v ostatních zemích. Koch v příštích měsících neočekává další růst již tak vysokých cen, jak však podotýká, vše závisí i na vývoji počasí a úrody.

V evropském srovnání má Rakousko stále jednu z nejvyšších měr inflace v eurozóně. V Německu inflace v březnu klesla na 2,2 %. Přispěly k tomu především levnější potraviny, které poprvé po devíti letech mírně zlevnily – o 0,7 procenta oproti březnu 2023. Koch však upozorňuje, že ceny potravin v Německu dříve rostly mnohem výrazněji, konkrétně o 23 procent oproti 17 procentům v Rakousku.

Současně se však Rakousko potýká s vysokým růstem cen plynu. Podle Eurostatu vzrostla průměrná cena v EU od ledna 2021 o 65 %, zatímco v Rakousku byl nárůst trojnásobný, 201 %. Ekonom Leonard Jüngling z toho viní vládu, která do růstu cen plynu nezasahovala. Situace je o to horší, neboť více než polovina všech plynových topných systémů se nachází v nájemních bytech, jejichž obyvatelé se současně musí vyrovnat i s několikanásobným zvýšením nájemného.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: derstandard.at

Další aktuality