Datum:13.05.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Rakousko - vlajka Rakousko

Rakouský Linec se stává leaderem ve vodíkových technologiích

Rakouské výzkumné konsorcium WIVA P&G z Lince získalo v únoru od Evropské komise prestižní ocenění Clean Hydrogen Partnership Award. Konsorcium podporuje vývoj vodíkových a bioplynových technologií prostřednictvím projektů v zelené energetice, mobilitě a průmyslu. Cílem jeho výzkumu je přechod k udržitelnému energetickému systému s vodíkem jako řešením napříč celým hodnotovým řetězcem.

Výzkumné konsorcium WIVA P&G od Evropské komise získalo Cenu partnerství pro čistý vodík. Komise takto oceňuje mimořádné úsilí ve vývoji integrovaných systémů pro výrobu, distribuci, skladování a využívání vodíku.

O ocenění se letos utkalo šest desítek H2-Valleys, obdržely ji ovšem pouze tři z nich. Kromě WIVA P&G byly oceněny ještě Hydrogen Hub Noord-Holland a Green Hysland na Mallorce.

K hlavním důvodům pro udělení ocenění pro konsorcium WIVA P&G patřily zejména jeho úsilí o pokrytí uceleného vodíkového hodnotového řetězce. Krom toho byl vyzdvižen výkon WIVA P&G z pohledu množství vyprodukovaného a využívaného vodíku. Porotci dále ocenili vysokou úroveň inovací, rozmanité zapojení zúčastněných stran a významný pokrok, kterého již bylo v projektu dosaženo.

Ředitel WIVA P&G Horst Steinmüller v ocenění vidí potvrzení toho, že výzkum vodíku je v dnešní době, vzhledem k závislosti na ruském zemním plynu, klíčový pro domácí energetické zásobování. „Cílem WIVA P&G je podpořit přechod na udržitelný energetický systém s vodíkem jako řešením v celém hodnotovém řetězci," těmito slovy Steinmüller shrnuje vizi společnosti.

Kromě WIVA P&G v Rakousku působí ještě další dvě podobná vodíková údolí.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Industriemagazin.at

Další aktuality