Datum:19.03.2024
Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary
Teritoriální zaměření:
Kolumbie - vlajka Kolumbie

Rhodium. Nejdražší kov na světě by měl mít ložiska i v Kolumbii

Jeho vysoká cena spočívá v obtížném získání a ve vysoké poptávce od velkých průmyslových odvětví. Řeč je o rhodiu.

I když se cena zlata za poslední měsíce zvýšila a začala se vracet na důležitou pozici světového trhu, stále je zlato daleko od toho, aby bylo nejdražším kovem na planetě. Toto prvenství si drží rhodium.

Rhodium využívá především technologický průmyslu. Jeho kovu určuje nejen vysoká poptávka, ale také vlastnosti a náročné dolování.

Rhoduim využívají automobilky při výrobě motorů, a to jak hybridních, tak i naftových a benzinových. Katalyzátory obohacené o tento kov významně přispívají ke snížení emisí oxidu uhličitého produkovaného při chodu motoru.

Tento vzácný minerál stříbřitě bílé barvy dosáhl na konci roku 2023 hodnoty 28 775 dolarů za trojskou unci (31,1 gramu), zatímco zlato skončilo na 1800 dolarech za trojskou unci. Studie předpovídají, že vzestup cen by měl pokračovat vzhledem k vysoké poptávce a využití při hledání udržitelných řešení.

Tento kov je odolný vůči korozi a má vysoký index lomu světla. Používá se kromě automobilového průmyslu ve šperkařství a k výrobě moderních technologií. Na rozdíl od mnoha jiných kovů je velmi obtížné jej nalézt, protože je vedlejším produktem extrakce jiných prvků.

Dokonce čtyři pětiny nalezišť jsou v Jižní Africe. V Zimbabwe se tento kov objevuje jako vedlejší produkt těžby platiny, niklu a mědi. Další menší naleziště byla objevena v USA, Kanadě a Rusku.

V případě Latinské Ameriky, i když pro významnou produkci rhodia není příliš známá, se předpokládá, že existují naleziště v ložiscích platinových kovů, zejména v Kolumbii a Brazílii. Momentálně tu nejsou projekty na jeho extrakci, ale naskýtá se zde zajímává příležitost do budoucnosti.


Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co; eltiempol.co

Další aktuality