Datum:05.02.2024
Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Ropný průmysl v USA zažívá vlnu úspěchu

ExxonMobil a Chevron si díky silné poptávce po ropě upevnily pozici mezi nejvíce prosperujícími americkými firmami, čímž se připojily k evropské společnosti Shell.

ExxonMobil a Chevron dosáhly nejvyššího zisku za posledních deset let. Společně s Shell si udržují zvyšující se ziskovost na trhu s ropou, což odráží trend globální poptávky po fosilních palivech. V roce 2023 ExxonMobil vykázal zisk 36 miliard dolarů a Chevron 21,4 miliardy dolarů. Loňský rok byl pro Chevron rekordní, co se týče celkové produkce ropy a zemního plynu.

Obě společnosti očekávají v příští dekádě vysokou stabilitu poptávky po fosilních palivech. Proto v loňském roce ExxonMobil skoupil akcie frakovacího gigantu Pioneer Natural Resources v západním Texasu za téměř 60 miliard dolarů. Chevron investoval 53 miliard dolarů do akcií společnosti Hess, která má podíl ve velkém ropném projektu vedeném ExxonMobilem u pobřeží Guyany.

Do budoucna plánují obě společnosti investovat miliardy dolarů do nízkouhlíkových technologií, včetně biopaliv, vodíku a zachycování uhlíku. I přes úspěchy na poli ropy a zemního plynu a s ohledem na vývoj nových technologií v moderní společnosti oznámil ExxonMobil ambiciózní plány pro těžbu lithia. Tyto plány se začaly realizovat prostřednictvím nákupu pozemků bohatých na lithium o rozloze 485,5 kilometru čtverečního ve státě Arkansas. Pro získání přístupu k lithiu společnost plánuje vrtat do hloubky 3,5 km pod povrchem pomocí ropných strojů.


Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade USA (Chicago). 
Zdroj: The Wall Street Journal


Další aktuality