Datum:15.03.2024
Průmyslový obor: Ostatní, Služby, Zemědělství a lesnictví
Teritoriální zaměření:
Ukrajina - vlajka Ukrajina

Rozpočet Ukrajiny na rok 2024 počítá s výdaji na odminování zemědělské půdy

Ukrajinská vláda schválila postup odškodnění zemědělcům za humanitární odminování zemědělské půdy. Ve státním rozpočtu na letošní rok je na tyto potřeby alokováno 73 milionů eur.

Ukrajinští zemědělci budou moci letos na jaře uzavřít smlouvy se státními i soukromými podniky na odminování zemědělské půdy a následně získat kompenzaci za tyto služby ze státního rozpočtu.

Zemědělcům, kteří pracují na vlastní nebo pronajaté půdě, bude stát kompenzovat 80 % nákladů na odminování pozemku. Cena za odminovací služby bude stanovena při výběrových řízeních v systému Prozorro.

Ukrajinská ministryně ekonomiky Julija Svyrydenko očekává, že rozhodnutí přispěje ke zvýšení počtu odminovacích operátorů působících na trhu a také k navýšení kapacity domácích výrobců odminovacích zařízení.

Podle Ministerstva ekonomiky Ukrajiny 156 000 kilometrů čtverečních ukrajinského území je potenciálně kontaminováno. Zejména se jedná o zemědělské pozemky. Cílem ministerstva je do 10 let vyčistit 80 % kontaminované půdy a učinit ji bezpečnou pro užívání.


Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).

Zdroj: https://uaprom.info/  

Další aktuality