Ukrajinská vláda schválila postup odškodnění zemědělcům za humanitární odminování zemědělské půdy. Ve státním rozpočtu na letošní rok je na tyto potřeby alokováno 73 milionů eur.
Ukrajinští zemědělci budou moci letos na jaře uzavřít smlouvy se státními i soukromými podniky na odminování zemědělské půdy a následně získat kompenzaci za tyto služby ze státního rozpočtu.
Zemědělcům, kteří pracují na vlastní nebo pronajaté půdě, bude stát kompenzovat 80 % nákladů na odminování pozemku. Cena za odminovací služby bude stanovena při výběrových řízeních v systému Prozorro.
Ukrajinská ministryně ekonomiky Julija Svyrydenko očekává, že rozhodnutí přispěje ke zvýšení počtu odminovacích operátorů působících na trhu a také k navýšení kapacity domácích výrobců odminovacích zařízení.
Podle Ministerstva ekonomiky Ukrajiny 156 000 kilometrů čtverečních ukrajinského území je potenciálně kontaminováno. Zejména se jedná o zemědělské pozemky. Cílem ministerstva je do 10 let vyčistit 80 % kontaminované půdy a učinit ji bezpečnou pro užívání.
Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).
Zdroj: https://uaprom.info/
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.
Šéf vietnamské diplomacie a místopředseda vlády Bui Thanh Son zdůraznil, že zelená ekonomika se má stát ústředním tématem partnerství mezi Vietnamem a Evropskou unií.
Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) plánuje do roku 2040 vybudovat lunární vesmírnou stanici. Ambiciózní projekt je součástí třetí fáze komplexního plánu indických lunárních misí a představuje významný skok vpřed v oblasti kosmických schopností země. Iniciativa lunární vesmírné stanice navazuje na úspěšnou indickou misi Chandrayaan-3, díky níž se Indie stala čtvrtou zemí, která dosáhla měkkého přistání na Měsíci.