Rumunsko vyčerpalo 8 % z Národního plánu obnovy a odolnosti podporovaného EU, tedy ze souboru zvýhodněných půjček a grantů poskytovaných členům EU na podporu jejich hospodářské obnovy po skončení pandemie.
Národní plán obnovy a odolnosti (PNRR) má dvě hlavní složky: zaprvé cíle a milníky, které vláda musí splnit, aby získala finanční prostředky, a zadruhé reálné čerpání peněz.
Na účty Rumunska dosud přišlo přibližně 9 miliard eur, ale vyčerpáno bylo pouze 2,4 miliardy eur. Z 518 cílů bylo splněno pouze 70, což znamená, že míra plnění je nižší než 14 %.
Tyto prostředky jsou podmíněny několika zásadními reformami a jsou vypláceny postupně, jak jsou prováděny. Třetí žádost o platbu v hodnotě 2,7 miliardy eur, včetně předběžného financování, přezkoumává Evropská komise již více než půl roku.
Za dva a půl roku od doby, kdy Rumunsko obdrželo první prostředky z PNRR, bylo podle údajů z plnění rozpočtu vyčerpáno 8 %. Ve zbývajících dvou a půl letech, kdy končí lhůta pro čerpání prostředků, musí být ještě vyčerpáno zbývajících 92 %, tedy více než 26 miliard eur.
Premiér Marcel Ciolacu uvedl, že nemůže snížit rozpočtový deficit, protože by se pak musel vzdát spolufinancování evropských projektů. Čísla, alespoň pokud jde o PNRR, ukazují, že prostředky z velké části nebyly vyčerpány, takže spolufinancování ze státního rozpočtu nebylo nutné.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.