Datum:22.09.2023
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Turecko - vlajka Turecko

Satelitní technologie se stávají tématem tureckého průmyslu

Cenově dostupné satelity jsou na pořadu dne. Technologie budou pomáhat nejen v Turecku.

Satelitní technologie nejsou v Turecku žádným novem. Špičková technologická společnosti Turkish Aerospace má za sebou již několik projektů v oblasti satelitních technologií, a to jak na poli civilním, tak i na tom armádním. Právě na civilní sektor se ale hodlá zaměřit při realizaci projektů s cenově dostupnými satelitními technologiemi.

V současné době mezi významné turecké satelitní projekty patří Gokturk-1, na kterém Turci spolupracovali s italskými institucemi. Satelit je navržen pro snímkování Země ve velmi vysokém rozlišení zejména pro vojenské účely. Jeho životnost bude pomalu končit, je tak třeba řešit následovníku. Pro civilní sektor, zejména pro technologie přenosu komunikačních dat a obrazu je třeba zajistit větší počet projektů, a to nejen pro Turecko samotné, zájem o spolupráci projevila už i Argentina.

Společnost Turkish Aerospace vyvinula malou satelitní technologickou platformu, která bude využita u projektu Turksat 6A, zejména pro telekomunikační účely. Nicméně tato platforma díky své nižší ceně umožňuje poměrně široké rozšíření, zejména pro přenos nejrůznějších dat pro civilní účely. Neposkytuje totiž tak výrazné rozlišení snímkování, které je vyžadováno pro účely vojenské. Může se jednat o platformy zajišťující přenosy dat využitelné pro účely zemědělství, lesnictví, ochrany krajiny, vod, ale i pro účely posuzování dopadů a vhodnosti urbanizace území. CzechTrade Turecko v říjnu letošního roku organizuje misi pro sektor Aerospace a možnosti spolupráce i v těchto technologiích bude diskutovat.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.

Zdroj: https://www.timeturk.com

Další aktuality