Singapur se profiluje v satelitních technologiích díky špičkovému výzkumu, inovacím a regionální spolupráci, což z něj činí významné regionální i globální centrum pro vesmírné technologie.
Singapur se dlouhodobě profiluje v oblasti satelitních technologií díky strategickým investicím, podpoře technologického rozvoje a spolupráci mezi státem, akademickou sférou a průmyslem. Od roku 2011 vypustil více než 15 satelitů a do roku 2030 plánuje jejich počet výrazně navýšit, především díky rozvoji nanosatelitů.
Hlavní roli v rozvoji vesmírného sektoru hraje Office for Space Technology & Industry (OSTIn), součást Economic Development Board (EDB), která podporuje výzkum, vývoj a spolupráci mezi průmyslovými partnery, akademickými institucemi a vládními agenturami. OSTIn je odpovědná za koordinaci vesmírných projektů a posilování pozice Singapuru jako regionálního centra pro kosmické technologie.
Důležitým partnerem v této oblasti
je Agency for Science, Technology and Research (ASTAR), která podporuje
aplikovaný výzkum v technologických odvětvích s přesahem také do satelitních
technologií. Institute for Infocomm Research (I2R), součást ASTAR, hraje
klíčovou roli v oblasti satelitního výzkumu a vývoje prostřednictvím svého programu
Satellite Communications & Sensing, který se zaměřuje na inovace v oblasti
komunikací, pozorování Země a integrace umělé inteligence.
National University of Singapore (NUS) je klíčovým akademickým partnerem v této oblasti. Její Centre for Remote Imaging, Sensing and Processing (CRISP) se zaměřuje na dálkový průzkum Země a analýzu dat získaných satelity, zatímco Satellite Technology and Research Centre (STAR) podporuje vývoj pokročilých satelitních technologií. Centre for Quantum Technologies (CQT) se pak věnuje výzkumu kvantových technologií, které nacházejí využití v komunikacích a satelitních systémech.
Nanyang Technological University
(NTU) rovněž výrazně přispívá k rozvoji v tomto sektoru. Earth Observatory
of Singapore (EOS) se zaměřuje na analýzu geovědních procesů prostřednictvím
satelitních dat, zatímco Satellite Research Centre (SaRC) vyvíjí nanosatelity a
další pokročilé technologie, které posouvají hranice inovací v této oblasti.
Singapur je také domovem
dynamických firem, které se specializují na satelitní technologie. ST
Engineering nabízí komplexní řešení v oblasti satelitní komunikace a datových
služeb, zatímco například Addvalue Technologies se specializuje na vývoj satelitních
komunikačních systémů a terminálů využívaných v širokém spektru komerčních a
obranných aplikací.
Singapore Space & Technology
Ltd (SSTL) sehrává důležitou roli v podpoře startupů a inovací prostřednictvím
programů, jako je Space Accelerator Programme, který poskytuje mentoring, vzdělávání, možnosti fundraising-u a propojení s regionálními a globálními průmyslovými hráči. SSTL také
organizuje International Space Challenge, která spojuje mladé talenty z celého
světa s odborníky z průmyslu za účelem nalezení inovativních řešení pro komplexní
problémy spojené s vesmírnými technologiemi.
Prestižní událost Global Space and Technology Convention (GSTC) každoročně přitahuje odborníky, investory a firmy z celého světa. Zvažovaná účast českých firem na GSTC 2025 by jim umožnila prezentovat své technologie, navázat regionální spolupráce a posílit přítomnost na asijském trhu.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Singapur
Zdroje: Office for Space Technology & Industry (OSTIn) (www.edb.gov.sg), Agency for Science, Technology and Research (A*STAR), Institute for Infocomm Research (I2R), Satellite Cluster (www.a-star.edu.sg), National University of Singapore (NUS), Centre for Remote Imaging, Sensing and Processing (CRISP), Satellite Technology and Research Centre (STAR), Centre for Quantum Technologies (CQT) (www.nus.edu.sg), Nanyang Technological University (NTU), Earth Observatory of Singapore (EOS), Satellite Research Centre (SaRC) (www.ntu.edu.sg), ST Engineering (www.stengg.com), Addvalue Technologies (www.addvaluetech.com), Singapore Space & Technology Ltd (SSTL), Space Accelerator Programme, International Space Challenge (www.space.org.sg), Global Space and Technology Convention (GSTC) (www.space.org.sg/events/global-space-and-technology-convention)
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.