Turecká vláda se chystá podpořit vývoz firem a adaptaci na Green Deal. Program se zaměří na technologicky pokročilé výrobky a rozvoj e-exportů.
Turecká vláda v návrhu rozpočtu na rok 2025 přidělila 1,3 mld. dolarů na podporu firem. Podpora půjde na posílení vývozu a diverzifikaci exportních trhů. Jedním z klíčových cílů tohoto vládního programu je zvýšit podíl vývozu výrobků s vyšší technologickou náročností v rámci zpracovatelského průmyslu. Do konce letošního roku by měl tento podíl dosáhnout 40,5 %, v příštím roce pak až 42 %.
Program také počítá s výraznou podporou pro vývozce služeb. Počet těchto firem, které získají vládní podporu, má narůst na 25 000 do konce letošního roku a na 28 000 do roku 2025.
Speciální pozornost věnuje vláda malým a středním podnikům, které se mají lépe přizpůsobit regulacím Green Dealu. Počet firem, které obdrží finanční podporu v rámci projektu pro soulad s Green Dealem, vzroste z 50 na 250 do konce roku 2025.
Dalším cílem vlády je zvýšit podíl tureckých e-vývozů na celkovém vývozu země, a to z 3,5 % na konci roku 2024 na 5 % v roce 2025. Významnou roli v tomto směru hrají také stavební a technicko-konzultační služby, kde Turecko usiluje o zvýšení svého podílu na světovém trhu na 4,5 % v příštím roce. Očekává se, že objem zakázek v tomto sektoru vzroste na 30 mld. dolarů v roce 2025.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.