Datum:16.11.2023
Průmyslový obor: Software a ICT služby
Teritoriální zaměření:
Španělsko - vlajka Španělsko

Španělská vláda investuje půl miliardy eur na rozvoj 5G sítě na venkově

Nová technologie pomůže například v zemědělství.

Španělská vláda zveřejnila projekt na rozšíření sítě 5G na venkově. Projekt s rozpočtem 544 milionů eur se jmenuje UNICO 5G Active Networks a týká se zajištění potřebného vybavení a infrastruktury pro 5G síť v obcích s méně než 10 000 obyvateli, kde není pokrytí mobilní sítí 4G s rychlostí alespoň 50 Mb/s a kde se to v příštích třech letech neplánuje.

Potenciál pro využití sítě 5G v malých obcích je značný, může pomáhat například v zemědělství, cestovním ruchu nebo při zlepšování poskytování veřejných služeb. V současnosti má k síti 5G přístup 82 % obyvatel ve Španělsku, což je v rámci Evropské unie průměrný výsledek. Co ale Španělsko udělalo jako jedna z prvních zemí v EU, je dokončení přidělení celého spektra 5G.

Španělsko investovalo již více než jednu miliardu eur na podporu zavádění infrastruktury pro 5G síť v obcích s méně než 10 000 obyvateli, již dříve uskutečnilo program UNICO 5G Redes Backhaul na připojení optických vláken k anténám. Cílem těchto iniciativ je potlačit územní rozdíly ve Španělsku.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko.

Zdroj: lamoncloa.gob.es

Další aktuality