Datum:24.04.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Španělsko - vlajka Španělsko

Španělské Letiště Adolfa Suáreze bude největší v Evropě

AENA, která ve Španělsku provozuje letiště, plánuje rozšířit a přestavět madridské letiště Adolfa Suáreze. Hotovo má být do roku 2031. Projekt je odhadovaný na 2,4 miliardy eur.

Rozšířené budou terminály T4 a T4S, vystaví se zpracovatelské budovy před terminály T1, T2 a T3 a přestaví zařízení. Tyto změny mají zvýšit kapacitu letiště o 28 %. Jeho kapacita tak obslouží 90 milionů cestujících.

Expanze letiště bude mít pozitivní vliv na ekonomiku španělského hlavního města, protože letiště v současnosti přispívá 9,7 % hrubého domácího produktu a vytváří 60 000 pracovních míst právě pro obyvatele Madridu. 

Projekt také zahrnuje prvky udržitelnosti životního prostředí. Již nyní probíhá v prostoru letiště výstavba solární elektrárny, která bude největší v Evropě. Její výrobní kapacita 140 megawattů.

Expanzi provede firma Ayesa Ingeniería a architektonická firma Estudio Lamela. Přípravné práce na novém projektu již byly zahájeny, nicméně hlavní objem prací je naplánován na období let 2027 až 2029.

Letiště Adolfa Suáreze se pyšní titulem letiště s nejvyšší leteckou dopravou ve Španělsku. Letiště Adolfa Suáreze je páté nejvytíženější v Evropě. V roce 2022 přes něj cestovalo 50,6 milionu osob a v roce 2023 počet cestujících narostl na 60,2 milionu.


Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře Španělsko.

Zdroj: www.madridsecreto.co

Další aktuality