Datum:26.04.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Španělsko - vlajka Španělsko

Španělsko je rájem smluv PPA. Má nejlevnější ceny v Evropě

V solární energii lze uzavřít dlouhodobou smlouvu o dodávce obnovitelné energie za pevnou či indexovanou cenu (PPA) za průměrnou cenu 38,5 eur za MWh a pro větrnou energii na 56 eur za MWh.

Podle společnosti LevelTen Energy je průměrná cena PPA solární energie ve Španělsku 38,50 eur za MWh, což je nejlevnější v Evropě. například v Německu jsou 67 eur za MWh a ve Francii dvojnásobek, tedy 76 eur za MWh.

I v oblasti větrné energie si Španělsko drží pozici nejlevnějšího trhu. Ačkoliv se v tomto čtvrtletí neuzavřelo mnoho obchodů a chybí data z mnoha zemí, cena větrné energie ve Španělsku se ustálila na 56,38 eur za MWh, čímž se výrazně odlišuje od ceny v Polsku, která dosahuje téměř 100 eur za MWh, a v Rumunsku, kde se cena pohybuje okolo 84 eur za MWh.

V prvním čtvrtletí roku 2024 klesly ceny smluv o nákupu a prodeji energie v celé Evropě o 5 %. Ceny PPA pro solární energii klesly o 5,9 % a ceny PPA pro větrnou energii o 4,3 %. Trh s PPA nadále reaguje na moderování velkoobchodních cen elektřiny v celé Evropě, k čemuž přispěla i redukce nákladů v dodavatelském řetězci solární energie a stabilizace regulačního rámce.


Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře Španělsko.

Zdroj: www.elperiodicodelaenergia.com

Další aktuality