Datum:29.02.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Kostarika - vlajka Kostarika,
Panama (vč. volné zóny) - vlajka Panama (vč. volné zóny)

Střední Amerika připravuje nové energetické projekty z obnovitelných zdrojů

Panama zahájila výběrové řízení na dlouhodobé smlouvy o obnovitelné energii. Kostarika investuje 77,5 milionu dolarů na rozšíření větrného parku.

Státní elektrická společnost v Kostarice ICE investuje 77,5 milionu dolarů do rozšíření větrného parku Tejona z kapacity 13,2 MW na 42 MW. Tato elektrárna se nachází v Tilarán v provincii Guanacaste a funguje od roku 2002. ICE očekává, že práce začnou v roce 2025 a nová kapacita bude spuštěna během následujícího roku.

Regulační orgán pro elektřinu v Guatemale CNEE schválil podmínky pro plánovanou soutěž o dodávky energie, kterou připravuje distribuční společnost Eegsa. Eegsa bude využívat tyto podmínky pro sestavení podmínek soutěže na nákup energie od 1. května tohoto roku do 30. dubna 2025.

Státní panamský přenosový operátor Etesa udělil firmě Cobra Instalaciones y Servicios smlouvu v hodnotě 12,4 milionu dolarů na 690 dní pro dodávky, montáž, spuštění do provozu a stavební práce na elektrické rozvodně Cáceres o napětí 115 kV. Stejně tak bylo vyhlášeno výběrové řízení na nákup energie z obnovitelných zdrojů s cílem zásobovat distribuční společnosti Ensa, Edemet a Edechi.

Licitace hledá dodávky z existujících i nových solárních, větrných a vodních elektráren. Dodávky energie mají začít 1. září 2026. Maximální délka smlouvy pro existující elektrárny bude 10 let a pro nové 20 let. Požadovaný zaručený výkon je 230 až 500 MW a ekvivalentní výkon je 93 až 408 MW. Pro vodní elektrárny bude možnost skladování v bateriích volitelná a pro větrné a solární elektrárny povinná.

Ministerstvo energetiky a dolů v Nikaragui představilo plánovaného vrtné prace pro geotermální projekt Cosigüina. Práce financuje Meziamerická rozvojová banka a zahrnují tři průmyslové vrty do hloubky 2500 metrů. Kostarická společnost ICE a poradenská firma Geokeri poskytují technickou podporu. Dříve ministerstvo udělilo společnosti Geoinn Geospatial Innovations smlouvu na provedení topografických prací v oblasti vulkánu Cosigüina.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Zdroj: Bnamericas.com

Další aktuality