Datum:24.11.2023
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Ukrajina - vlajka Ukrajina

Středoevropským vodíkovým koridorem poteče vodík z Ukrajiny do EU

Ve dnech 15.-17. listopadu navštívili Kyjev zástupci několika českých podniků. Uskutečnilo se tak v rámci podnikatelské mise, kterou organizovaly kancelář CzechTrade Ukrajina (Kyjev) spolu s Velvyslanectvím České republiky na Ukrajině. V čele mise byl zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie Petr Mervart.

Evropská vodíková strategie počítá s umístěním na území Ukrajiny 10 GW generujících kapacit na výrobu obnovitelného vodíku. Země má významný potenciál pro výrobu zeleného vodíku díky příležitostem v solární, větrné, vodní energetice a biomase. K přepravě vodíku do EU mají být použity stávající plynovody, tzv. Středoevropský vodíkový koridor, který letos zařadila Evropská komise na seznam projektů společného zájmu. Koridor začíná blízko ukrajinského města Užhorod a dále pokračuje přes jižní část Slovenska, Česko až do Německa. 

Během návštěvy Kyjeva proběhla jednání zástupců české delegace s nejdůležitějšími místními hráči ve vodíkovém segmentu - Ukrajinskou vodíkovou asociací (Ukrainian Hydrogen Council), Ministerstvem energetiky Ukrajiny, státním podnikem UkrHydroEnergo a soukromými podniky, které již mají ve svém portfoliu projekty na výrobu zeleného vodíku.

Ukrajinská společnost Hydrogen Ukraine prezentovala projekt na generaci vodíku na jihu Ukrajiny vedle města Reni. Právě tento projekt je na seznamu u světové platformy vodíkových projektů Mission Innovation Hydrogen Valley Platform 2.0. Společnost rovněž připravuje projekt generace u ukrajinsko-slovenské hranice, nedaleko od slovenských Košic.

Státní podnik UkrHydroEnergo nyní pracuje nad studii proveditelnosti pro pilotní závod na výrobu vodíku nedaleko vodní přehrady na řece Dnister. Výrobní kapacita pilotního projektu je 5 MW s možností navýšení do 50 MW.

Další kolo jednání ohledně výroby a přepravy vodíku středoevropským vodíkovým koridorem má proběhnout v rámci mezinárodní konference na jaře roku 2024 v Praze, kde by zástupci všech zúčastněných zemí Ukrajiny, Slovenska, Česka a Německa mohli vypracovat jednotný postup realizace projektu přepravy vodíku z Ukrajiny do EU.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).

Další aktuality