Datum:13.06.2024
Průmyslový obor: Automobilový průmysl
Teritoriální zaměření:
Thajsko - vlajka Thajsko

Thajsko chce více investovat do výroby čipů

Thajská Rada pro investice (Board of Investment, BOI) je připravena navýšit investice do počítačových čipů, aby se tak v Thajsku ještě více podpořil rozvíjející se průmysl elektrovozů. Tato iniciativa je v souladu se státní strategií na vytvoření státního semiconduktorového výboru.

S posilující domácí výrobou elektrických vozidel, navíc podpořenou zahraničními investicemi, nabývá klíčového významu rozvoj přidružených průmyslů, jak uvedl Narit Therdsteerasukdi, generální tajemník BOI: „Je nezbytné podporovat investice do polovodičů, chytré elektroniky a desek plošných spojů." 

Rozhodnutí následuje krátce po schválení návrhu vytvořit speciální výbor a zlepšit kvalifikaci zaměstnanců v polovodičovém průmyslu. 

Ministr financí Pichai zdůraznil, že Thajsko pokulhává v oblasti kvalifikovaných pracovníků v polovodičovém průmyslu a poukázal na nutnost, aby se zapojil také soukromý sektor při řešení nedostatečné domácí výroby polovodičů. Vláda plánuje posílat thajské zaměstnance na školení na Tchaj-wan, který vévodí ve výrobě polovodičů. Vedle rozvoje lidských zdrojů bude BOI usilovat o přilákání zahraničních investorů.

Narit Therdsteerasukdi podepsal memorandum o porozumění s HSBC Thailand s cílem posílit propagaci přímých zahraničních investic, a zároveň zajistit, aby se Thajsko stalo atraktivním investičním centrem v rámci ASEAN. „Díky mezinárodní síťové konektivitě HSBC může společnost pomoci propojit Thajsko s dalšími mezinárodními firmami," uvedl Therdsteerasukdi. 

BOI plánuje na konci června uspořádat investiční roadshow v japonské Ósace a v červenci navštívit Střední východ. Akce mají povzbudit podnikatele k investování do průmyslů S-Curve, mezi něž patří nová generace automobilů a chytrá elektronika.

Podání žádostí o investice do BOI vzrostlo meziročně o 94 % v prvním čtvrtletí tohoto roku. Podáno je 724 návrhů na různé projekty. Hodnota investic dosáhla 228 miliard bahtů (6,2 miliardy dolarů), což představuje meziroční nárůst o 31 %.


Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Thajsko. 

Zdroj: Board of Investment of Thailand

Další aktuality