Turecko plánuje posílit energetickou bezpečnost Evropy prostřednictvím zvýšení exportu plynu a rozšíření infrastruktury. Realizace vyžaduje investice, stabilitu v regionu a podporu mezinárodního společenství
Turecko se díky své strategické poloze a rozvinuté infrastruktuře stává klíčovým hráčem v oblasti evropské energetické bezpečnosti. Po omezení ruských dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu roste význam alternativních tras a zdrojů. Podle ministra energetiky a přírodních zdrojů Alparslana Bayraktara by Turecko mohlo každoročně exportovat až 10 miliard kubických metrů zemního plynu do střední a východní Evropy prostřednictvím Balkánského plynovodu. K tomu je však zapotřebí politická vůle a investice do propojení plynovodní sítě mezi regiony.
Vedle svého příspěvku k energetické bezpečnosti Evropy Turecko usiluje o obnovu válkou zničené infrastruktury v Sýrii. Ministr zdůraznil potřebu rozsáhlých investic a apel na mezinárodní společenství, aby pomohla ukončit sankce vůči Damašku. Turecko již poskytuje elektřinu do měst, jako jsou Aleppo a Afrín, a zvažuje možnosti rozšíření dodávek dále na jih. Součástí plánu je i možná výstavba plynovodu z Turecka do Sýrie a využití plovoucích elektráren, které by mohly dočasně zajistit dodávky energie, pokud se obnoví přenosová infrastruktura.
Dalším významným projektem je oživení myšlenky plynovodu mezi Katarem a Tureckem, který by mohl přivádět katarský plyn do Evropy. Tento projekt, vyžadující stabilní situaci v Sýrii a širším regionu, by přispěl k diverzifikaci energetických zdrojů a snížil závislost Evropy na tradičních dodavatelích. Ministr označil diverzifikaci za klíčový prvek zajištění stability a dostupnosti energií. Přestože realizace těchto projektů vyžaduje čas a značné investice, jejich úspěšné dokončení by mohlo přinést dlouhodobé výhody pro všechny zúčastněné strany.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: https://enerji.gov.tr
Rekordní hodnota výdajů za domácí mazlíčky byla v Německu dosažena díky zvýšené poptávce po domácích kočkách.
Turecký zahraniční obchod v březnu posílil. Také se zlepšil poměr exportu k importu.
Zavedení nových cel Spojenými státy, oznámené administrativou Donalda Trumpa, vyvolalo silnou reakci v Polsku, kde automobilový průmysl tvoří klíčovou část národní ekonomiky. Premiér Donald Tusk a ministr financí Andrzej Domański se sešli se zástupci automobilového sektoru, aby diskutovali o dopadech nových opatření a hledali možná řešení.
Během uplynulého roku 2024 zaznamenal kakaový sektor v Kolumbii historický úspěch jak v produkci, tak i v exportu této plodiny. Za bezprecedentním nárůstem o více než 103 % stojí jak vstupem kávových společností do tohoto byznysu, tak i pokles světové produkce.