V Turecku se chystá parlamentní schvalování rozsáhlého daňového balíčku. Soubor daňových opatření má potenciál ovlivnit ekonomickou stabilitu země.
Turecká vláda dokončila rozsáhlý daňový reformní systém, který brzy předloží parlamentu. Hlavním cílem reformy je posílit fiskální disciplínu a zabezpečit spravedlivější daňový systém.
Nový zákon předpokládá zavedení minimální korporátní daně, která bude vyžadovat, aby nadnárodní společnosti s ročními konsolidovanými tržbami nad 750 milionů eur platily nejméně 15% daň z příjmu. To odpovídá mezinárodním trendům zaměřeným na snižování daňových úniků velkými korporacemi.
Reforma má také zvýšit podíl přímých daní a zlepšit distribuci příjmů, aniž by způsobila inflační tlaky. Významným problémem pro turecký rozpočet byly vysoké výdaje po zemětřeseních v roce 2023, které způsobily rozpočtový deficit ve výši 45,5 mld. dolarů.
Očekává se, že nová opatření přinesou dodatečné příjmy 7 mld. dolarů.
Dále se má navýšit korporátní daň z příjmu z 25 na 30 %. Plánovaná reforma také zahrnuje zvýšení odjezdového poplatku pro turecké občany cestující do zahraničí z 150 na 1500 tureckých lir.
Celkově tento reformní daňový balíček představuje významný krok směrem k posílení fiskální stability a přizpůsobení se mezinárodním daňovým standardům. Očekává se, že navrhovaná opatření budou brzy projednána parlamentem, aby mohla být rychle implementována a přispěla k ekonomickému zotavení země.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.paturkey.com
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.