Turecko se stává významným energetickým centrem propojujícím Evropu a Blízký východ. Růst domácí produkce plynu a rozvoj infrastruktury posilují jeho energetickou nezávislost.
Turecko se stává klíčovým energetickým uzlem, propojujícím dodavatele zemního plynu z Blízkého východu, Ruska a Evropy. Podle nedávné zprávy Fóra exportérů plynu (GECF) se strategické investice Turecka do energetické infrastruktury zaměřují na posílení jeho role v regionálních i globálních trzích. Základem těchto snah je plynové pole Sakarya v Černém moři, které podporuje domácí produkci a snižuje závislost na dovozu. Klíčové iniciativy zahrnují rozšíření těžby na pevnině i v moři a výstavbu plynovodů pro lepší propojení s trhy.
Produkce zemního plynu v Turecku zaznamenala v roce 2023 výrazný nárůst, dosahující 1,3 miliardy kubických metrů, což je trojnásobek oproti roku 2022. Tento růst je především výsledkem těžby v poli Sakarya, objeveném v roce 2020. Budoucí rozvoj má zvýšit roční produkci na 9 miliard kubických metrů, přičemž národní cíl do roku 2050 je 17 miliard kubických metrů. Zatímco v Evropě poptávka po plynu stagnuje, v Turecku se očekává další růst, a to zejména díky průmyslové expanzi a rostoucí domácí spotřebě.
Kromě energetiky se očekává, že turecká ekonomika poroste průměrným tempem 3,2 % ročně, a to díky mladé pracovní síle a rozšiřujícímu se průmyslovému sektoru. Strategická poloha mezi Evropou a Asií dále posiluje jeho vliv v globálním obchodu. Do roku 2050 se Turecko chystá upevnit svou pozici klíčového hráče na regionálním energetickém trhu a stát se rostoucí ekonomickou velmocí.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.paturkey.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.