Ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů Turecké republiky plánuje posílit obnovitelné zdroje elektrické energie. V blízké budoucnosti posílí energetický mix o větrné parky ve svých pobřežních vodách.
Po pěti letech od zrušení tendru na první větrný park v pobřežních vodách s dimenzovaným výkonem 1,2 GW Turecko přichází s obnovením těchto projektů. Na základě realizované iniciativy, kdy došlo k průzkumu pobřežních vod vzhledem k vhodnost pro stavbu větrných parků, bylo vybráno celkem pět lokalit.
Nové větrné parky v tureckých pobřežních vodách se budou nacházet v Marmarském moři poblíž města Bandirma na ploše 1111 kilometrů čtverečních, u Gallipoli (75,6 kilometrů čtverečních), Karabiga (410 kilometrů čtverečních) a v Egejském moři poblíž ostrovů Bozcaada nebo Tenedos (299 kilometrů čtverečních). Ministerstvo zároveň představuje šest dalších nových lokalit pro pozemní větrné parky, a to v provincii Konya, a dva v Sivas. Pro solární parky pak dvě lokality v provincii Çorum a Şanlıurfa.
Na významné části nových energetických projektů ze segmentu obnovitelných zdrojů má Turecko zájem spolupracovat se zahraničními partnery. Došlo již na jednání se představiteli ze Spojených arabských emirátů a také Saúdské Arábie. Obnovitelné zdroje aktuálně tvoří 55 % mixu, do roku 2035 se má podíl zvýšit na 65 %. Potenciál větrných parků v pobřežních vodách Turecka je odhadován až na 79 GW.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com
Investice v řádu miliard dolarů mají posílit tureckou dopravní infrastrukturu. Cílem je ještě užší propojení Evropy s Asií.
Od roku 2030 bude firma Cepsa vyrábět z organických odpadů 4 TWh ročně.
Provincie Milán, Monza a Brianza a Lodi vidí potenciál v cyklistickém sektoru. Chtějí přilákat zpátky italské firmy vyrábějící v zahraničí, podporují projekty zaměřené na bezpečnost a cykloturistiku.
Po Amazonu spouští své datové centrum také Microsoft.