Datum:30.01.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Turecko - vlajka Turecko

Turecko se významně posouvá na poli obnovitelných zdrojů energie

Turecká vláda nazývá uplynulý rok Rokem obnovitelných zdrojů elektrické energie. Z celkového objemu nově přidané kapacity zdrojů se obnovitelné zdroje podílely z neuvěřitelných 99,5 %. V energetickém mixu si vláda klade za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů ze současných 56 % na 65 % v roce 2035.

Turecko loni zvýšilo kapacitu obnovitelných zdrojů o 2,8 GW. Z celkových 59,2 GW bylo skoro 32 GW původem z vodní energie, 11,8 GW z větrných elektráren a 11,3 GW z fotovoltaických. V neposlední řadě pak geotermální elektrárny představovaly téměř 1,7 GW a bioenergetické 2,5 GW.

Obnovitelné zdroje se v roce 2023 podílely na výrobě elektřiny z 42 %. Elektrárny v Turecku v loňském roce vyrobily na 326,3 TW. Podíl obnovitelných zdrojů na instalovaném výkonu činil 56 %. V roce 2002 byla kapacita obnovitelných zdrojů elektřiny 12,3 GW, což bylo 39 %.

V Turecku jsou vyšší desítky předlicencovaných projektů na solární a větrné elektrárny doplnění bateriovými úložišti. Průkopníkem v této oblasti akumulace energie z obnovitelných zdrojů je turecká společnost Akfen. Ta získala licenci na první solární park v zemi, kde bude tato technologie využita. Jedná se o projekt Gelinkaya s rozlohou 44,9 hektarů. V segmentu fotovoltaiky se počítá s výkonem 35,8 MW ve jmenovité kapacitě a 30 MW připojení k síti. Bateriový systém bude mít provozní výkon 30 MW a kapacitu 60 MWh, což znamená, že může pracovat v plném rozsahu až dvě hodiny. Společnost Akfen má dosud instalovaných 699 MW obnovitelných zdrojů, z čehož je 121,4 MW solárních parků. Turecký úřad pro regulaci trhu s energií dává v licenčním řízení přednost projektům hybridních elektráren, které zahrnují i odpovídající úložiště.


Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com

Další aktuality