Datum:27.11.2023
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Turecko - vlajka Turecko

Turecký běžný účet se vyvíjí nad očekávání lépe

Deficit běžného účtu Turecka se v listopadu prohloubil na zhruba 3,7 miliardy dolarů. Přestože rostou porovnávací základny, propad při zvyšování státního schodku ztrácí dynamiku.

Turecko se potýká s problémy deficitu běžného účtu poměrně kontinuálně. Na určitém prohloubení se v polední době podílely zejména rostoucí náklady na dovoz energie a rychlý nárůst obchodu se zlatem. 

Podle údajů centrální banky dosáhl dvanáctiměsíční deficit 45 miliard dolarů, tedy přibližně 5,2 % HDP Turecka. Jde o nejvyšší hodnotu od srpna 2018. V říjnu činil schodek běžného účtu 352 milionů dolarů. Listopadový údaj se zvýšil ze sestupně revidovaného schodku 2,1 miliardy dolarů v listopadu 2021. Údaje byly nižší než prognózy odborníků pro listopadový deficit ve výši 4,1 miliardy dolarů. 

Vyšší náklady na obchod s energií, které dosáhly 6,5 miliardy dolarů oproti 5,7 miliardám dolarů před rokem, a deficit čistého obchodu se zlatem 2,4 miliardy dolarů ve srovnání s přebytkem 600 milionů dolarů v roce 2022, byly hlavními hybateli listopadového růstu. Schodek v obchodu se zbožím dosáhl 7,12 mld. dolarů. Na druhou stranu příjmy ze služeb naopak rostly o více než 46 % v meziročním srovnání. Data ukázala, že sektoru služeb se dařilo a vykázaly čistý přebytek ve výši 3,68 mld. dolarů.

Střednědobá predikce pro deficit v roce 2023 se pohybuje mezi 43 a 49 miliardami dolarů. V roce 2021 činil deficit běžného účtu Turecka 14,88 miliardy dolarů. Podle oficiálních očekávání, které byly oznámeny v září, turecká vláda letos odhaduje schodek na 47,3 miliardy dolarů. Jednalo by se tak o nejvyšší schodek od roku 2013, kdy činil více než 55 miliard dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.dailysabah.com

Další aktuality