Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropská unie udělí deseti ukrajinským firmám granty v celkové výši téměř 500 000 eur. Zaměřit se mají na vývoj a zavedení inovativních technologií šetrných ke klimatu. Každá ze společností obdrží až 50 000 eur za průkopnická řešení, která pomohou snížit emise skleníkových plynů, zvýšit energetickou účinnost a řešit změnu klimatu.
Granty pokryjí až 75 procent výdajů na čisté technologie a podniky je budou moci použít k úhradě nákladů na vývoj zelených technologií v průběhu celého výrobního cyklu, od prototypování a certifikace až po vývoj nových výrobních linek.
Jedná se o druhé kolo dotací na klimatické inovace, které byly Ukrajině uděleny od začátku války. V rámci tohoto programu už poskytly EBRD a EU Ukrajině dotace na klimatické inovace ve výši 1,1 milionu eur. Jejich cílem je snížit škodlivé dopady na životní prostředí a spotřebu energie.
Letos hodlají vložit finanční prostředky do nástrojů pro minimalizaci ztrát spotřeby energie a vody, elektrických vozidel pro řidiče se zdravotním postižením nebo ekologických tepelných čerpadel.
Program Climate Innovation Vouchers je součástí Centra pro finanční a technologický transfer EBRD pro změnu klimatu (Finance and Technology Transfer Centre for Climate Change - FINTECC). To je podporováno EU prostřednictvím iniciativy EU4Climate. Greencubator, ukrajinská nevládní organizace, úspěšně implementuje program v zemi od roku 2017.
EBRD poskytla Ukrajině od začátku války více než čtyři miliardy eur. Mezi strategické priority banky v zemi patří podpora soukromého sektoru, energetická bezpečnost, životně důležitá infrastruktura, potravinová bezpečnost a obchod.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).
Zdroj: https://ebrd.com/ukraine
Španělsko pokračuje v cestě k digitalizaci: investice do IT a technologií vzrostly o 10 %.
Obnovení leteckého národního dopravce v Nigérii přinese i zvýšenou podávku po novějších letadlech.
NAFDAC ukončuje registraci injekčních stříkaček vyrobených mimo Nigérii.
Konsorcium vedoucích představitelů finančního sektoru v Jihoafrické republice vytvořilo pracovní skupinu pro konkurenceschopnost jihoafrického finančního sektoru, známou jako Operace Phumelela. Ta má posílit příspěvek kapitálových trhů k hospodářskému růstu, vytváření pracovních míst a exportu služeb.