Datum:29.04.2024
Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení
Teritoriální zaměření:
Francie - vlajka Francie

Úspornější a ekologičtější. Francouzská SNCF představila TGV budoucnosti

Na konci dubna představily francouzský národní dopravce SNCF a společnost Alstom první vlakovou soupravu TGV M. Tento nový vlak slibuje velký úspěch pro francouzský železniční průmysl.

Ve městě Belfort, kde Alstom vyrábí motorové vozy, byla uvedena první souprava s označením InOui. Tento moderní vlak bude od příštího roku jezdit na trati spojující Paříž, Lyon a Marseille.

„M" v páté generaci TGV znamená modularitu. Tato souprava je navržena s ohledem na ekologii a efektivitu. Díky aerodynamickému tvaru a zúžené přídi dokáže SNCF snížit spotřebu energie o 20 % ve srovnání se stávajícími modely TGV. Úspory se však neomezují jen na energii, SNCF očekává také snížení nákladů na údržbu o dalších 30 %.

Vlak nabízí cestujícím větší komfort a prostornost. Díky devíti vagonům namísto osmi a dvoupatrovému uspořádání se kapacita zvýší na 740 cestujících na jednu soupravu, což je více o 100 lidí oproti současnému modelu.

Cestující si tu budou moci užívat nejen pohodlnější sedadla, ale také dvoupatrový bar a rychlé připojení k internetu. Navíc vlak slibuje snížení emisí CO2 o 32 %, což přispívá k šetrnějšímu provozu. Nový vlak TGV M představuje významný krok směrem k udržitelnější a efektivnější budoucnosti železniční dopravy ve Francii.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.

Zdroj: francetvinfo.fr

Další aktuality