Bulharsko se stane domovem jedné ze šesti nových továren EU na vývoj umělé inteligence.
Evropský společný podnik pro vysoce výkonné počítače (EuroHPC JU) oznámil seznam zemí, které vybudují tuto klíčovou infrastrukturu pro EU. Bulharsko se zařadí po bok Rakouska, Francie, Německa, Polska a Slovinska při budování evropské high-tech infrastruktury.
Jedna ze šesti nových továren na umělou inteligenci v Evropské unii vznikne v Bulharsku. Sofia Tech Park a Institut pro počítačové technologie a umělou inteligenci (INSAIT) získaly projekt EU v hodnotě 90 milionů eur.
Bulharská továrna BRAIN++ se bude nacházet v Sofia Tech Park a stavba začne v roce 2026. Bude se skládat ze dvou klíčových komponent, které budou fungovat v synergii: superpočítač Discoverer++ nové generace optimalizovaný se systémy umělé inteligence a centrum, které bude nabízet služby vládním, vzdělávacím a soukromým organizacím a společnostem.
Tým INSAIT přispěje k budování generativních modelů pro pozorování Země, robotiku nebo velké jazykové modely, díky čemuž se Bulharsko stane lídrem v Evropě v oblasti umělé inteligence.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: https://www.economy.bg
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.