Nutnost investic do infrastruktury, dlouhodobě přetrvávající inflační tlaky a zvyšující se provozní náklady jsou hlavními faktory, kvůli nimž chilská vodohospodářská společnost Aguas Andinas zdražuje tarify za dodávky pitné vody v Santiagu de Chile a jeho okolí.
Poté, co společnost Aguas Andinas, jež zabezpečuje dodávky pitné vody pro Santiago, dospěla k dohodě o nastavení cenové politiky s místním Vodoprávním úřadem (Superintendencia de Servicios Sanitarios, SISS), oznámila plán na navýšení tarifů cen vodného a stočného.
Jde o 5% nárůst, přičemž navýšení cen bude postupné: o 3 % v dubnu 2025, o 1 % v prosinci stejného roku a o 1 % v březnu 2026.
Za hlavní důvod zdražování společnost uvádí nutnost provedení investic do stávající vodohospodářské infrastruktury, aby v souvislosti s klimatickými změnami v budoucnu nedocházelo k narušování dodávek vody.
Chile je jednou ze zemí, která je na světové úrovni vůbec nejvíce ohrožena klimatickými změnami, a stávající síť není připravena čelit případným dlouhotrvajícím obdobím sucha.
V návaznosti na rozhodnutí Aguas Andinas o zvýšení cen je pravděpodobné, že tímto bude do budoucna nastavený určitý precedens, a že ostatní vodohospodářské společnosti budou následovat.
V Chile zajišťují distribuci pitné vody soukromé společnosti. V každém regionu je za ni zodpovědná jiná společnost, a to na základě dlouhodobé koncese, kterou uděluje Vodoprávní úřad.
Jednotlivé společnosti v daných regionech zároveň čelí rozdílným výzvám. Je proto těžké odhadnout obecný trend, pravděpodobně však ceny vody postupně porostou v celém Chile. Prozatím se tyto změny v nadcházejícím roce dotknou téměř tří milionů domácností.
Vedení firmy Aguas Andinas naznačilo, k čemu společnost vyšší příjmy použije. Jedná se o realizaci projektu Bioměsto (Biociudad), jenž má zvýšit odolnost městské vodovodní sítě v případě období sucha. Bude vybudována nová soustava hlubinných vrtů, jež budou schopné vyprodukovat až 2700 litrů vody za sekundu. V kombinaci s přehradou El Yeso, největší zásobárnou pitné vody pro Santiago. Toto osmimilionové město bude v případě nutnosti soběstačné až na 96 hodin, je to pouhých 37 hodin.
I navzdory zvyšování tarifů je cena vody v Santiagu stále relativně nízká. Jeden kubický metr pro domácnosti stojí v přepočtu 50 korun včetně poplatků za stočné, přičemž pitná voda není občany užívána jen pro osobní spotřebu, ale také pro průmysl či na zalévání.
Chile je zároveň jednou z mála zemí v regionu Latinské Ameriky, kde je voda z kohoutku kvalifikována jako pitná.
Naše kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oblasti vodohospodářství.
Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.