Kolumbie je silně závislá na vodních nádržích, a to jak její obyvatelé na pitné vodě, tak i průmysl v čele s energetikou, proto vysychání a pokles vodní hladiny v přehradách dělají Kolumbijcům starosti.
Kolumbie je bohatá na vodní zdroje, srážkové úhrny jsou vysoké a má specifickou topografií. To jsou důvody, proč zde hydroelektrárny vyrobí 68 % veškeré elektrické energie.
Od sedmdesátých let minulého století bylo v Kolumbii postaveno 33 přehrad. Podle odborníků jsou nízké náklady na výrobu hydroelektráren ve srovnání s jadernými elektrárnami a nízké emise znečišťujících plynů hlavními důvody historické sázky kolumbijských vlád právě na tento zdroj k výrobě energie.
Pitnou vodu do Bogoty, okolních obcí a savany poskytují tři systémy, které zahrnují osm přehrad. To umožňuje uspokojit poptávku od více než 10 milionů lidí. Síť pro distribuci pitné vody je tvořena přehradami Tominé a Neusa, které jsou součástí severního systému, dále Chuza a San Rafael, které tvoří systém Chingaza a Tunjos, Chisacá a La Regadera, které tvoří jižní systém.
Od června 2023 Kolumbie i sousední země procházejí dlouhými týdny bez deště kvůli dopadu jevu El Niño. El Niño ovlivňuje globální klima a narušuje běžný průběh počasí, což na některých místech vede k intenzivním bouřím a na jiných k suchu. V kolumbii došlo ke snížení srážkového úhrnu zrovna v oblastech, které mají vliv na dostatečné zásoby vody pro hlavní města a okolní obce. V přehradách jsou rezervy na 33,5 %, což je o jeden procentní bod méně, než je historické minimum za posledních 20 let pro měsíc březen.
V reakci na tento problém starosta Bogoty Fernando Galán vyhlásil šetření s vodou v různých částech města. Bogota je rozdělena do 9 oblastí, přičemž dodávka vody v každé oblasti trvá vždy celý den pro každou definovanou zónu, od osmi hodin ráno do osmi hodin rána následujícího dne. Opatření začalo platit od 11. dubna 2024 a zatím nebylo stanoveno datum ukončení. Tímto omezením se snižuje spotřeba vody na osobu, aby se podařilo zvrátit nepříznivý stav hladiny přehrad a nemusela být vyhlášena nejen drastičtější odstávka vody, ale také elektřiny, která na vodě přímo závisí.
Zpracoval
kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: canalinstitucional.tv; bogota.gov.co
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.
Export do Spojeného království zaznamenal v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziroční nárůst o 26,41 %. Země se tak vrací na 5. místo nejdůležitějších obchodních partnerů České republiky.
Šéf vietnamské diplomacie a místopředseda vlády Bui Thanh Son zdůraznil, že zelená ekonomika se má stát ústředním tématem partnerství mezi Vietnamem a Evropskou unií.