Datum:16.05.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Kolumbie - vlajka Kolumbie

V Kolumbii je kvůli jevu El Niño extrémní sucho. Bogota zavádí příděly vody pro obyvatele, aby nemusela omezovat výrobu elektřiny

Kolumbie je silně závislá na vodních nádržích, a to jak její obyvatelé na pitné vodě, tak i průmysl v čele s energetikou, proto vysychání a pokles vodní hladiny v přehradách dělají Kolumbijcům starosti.

Kolumbie je bohatá na vodní zdroje, srážkové úhrny jsou vysoké a má specifickou topografií. To jsou důvody, proč zde hydroelektrárny vyrobí 68 % veškeré elektrické energie.

Od sedmdesátých let minulého století bylo v Kolumbii postaveno 33 přehrad. Podle odborníků jsou nízké náklady na výrobu hydroelektráren ve srovnání s jadernými elektrárnami a nízké emise znečišťujících plynů hlavními důvody historické sázky kolumbijských vlád právě na tento zdroj k výrobě energie.

Pitnou vodu do Bogoty, okolních obcí a savany poskytují tři systémy, které zahrnují osm přehrad. To umožňuje uspokojit poptávku od více než 10 milionů lidí. Síť pro distribuci pitné vody je tvořena přehradami Tominé a Neusa, které jsou součástí severního systému, dále Chuza a San Rafael, které tvoří systém Chingaza a Tunjos, Chisacá a La Regadera, které tvoří jižní systém.

Od června 2023 Kolumbie i sousední země procházejí dlouhými týdny bez deště kvůli dopadu jevu El Niño. El Niño ovlivňuje globální klima a narušuje běžný průběh počasí, což na některých místech vede k intenzivním bouřím a na jiných k suchu. V kolumbii došlo ke snížení srážkového úhrnu zrovna v oblastech, které mají vliv na dostatečné zásoby vody pro hlavní města a okolní obce. V přehradách jsou rezervy na 33,5 %, což je o jeden procentní bod méně, než je historické minimum za posledních 20 let pro měsíc březen.

V reakci na tento problém starosta Bogoty Fernando Galán vyhlásil šetření s vodou v různých částech města. Bogota je rozdělena do 9 oblastí, přičemž dodávka vody v každé oblasti trvá vždy celý den pro každou definovanou zónu, od osmi hodin ráno do osmi hodin rána následujícího dne. Opatření začalo platit od 11. dubna 2024 a zatím nebylo stanoveno datum ukončení. Tímto omezením se snižuje spotřeba vody na osobu, aby se podařilo zvrátit nepříznivý stav hladiny přehrad a nemusela být vyhlášena nejen drastičtější odstávka vody, ale také elektřiny, která na vodě přímo závisí.


Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: canalinstitucional.tv; bogota.gov.co

Další aktuality