Litva míří mezi biotechnologické špičky v Evropě.
Na konci září litevská biotechnologická a farmaceutická skupina Northway oficiálně otevřela ve Vilniusu první centrum genové terapie v pobaltských zemích - Celltechna. Zařízení si vyžádalo investici 50 milionů eur.
Centrum je součástí projektu Bio City. Investice do Bio City, největšího biotechnologického kampusu v Evropě se čtyřmi továrnami a dvěma výzkumnými centry, dosáhnou během příštího desetiletí přibližně 7 miliard eur a vytvoří více než 2000 pracovních míst.
„Otevření prvního centra genové terapie v pobaltských státech znamená další krok vpřed při budování infrastruktury life sciences na světové úrovni v naší zemi,“ uvedla ministryně hospodářství a inovací Aušrinė Armonaitėová.
Podle majitelů centra bude poskytovat vývoj a výrobu léků pro pokročilou genovou terapii farmaceutickým společnostem v Evropě a Spojených státech.
„Ambice Litvy generovat 5 procent HDP země z biotechnologií do roku 2030 nabírá na síle s výstavbou Bio City, největšího kampusu pro biologické vědy a technologie v Evropě,“ uvádí tisková zpráva.
Vladas Algirdas Bumelis, generální ředitel skupiny Northway, řekl, že celý kampus bude pokrývat plochu o velikosti zhruba 10 fotbalových hřišť.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LRT
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.