V Peru se 14. listopadu slavnostně otevírá přístav Chancay. Projekt za 3,6 miliardy dolarů, který zásadně promění obchodní cesty mezi Jižní Amerikou a Asií. Strategický přístav leží 78 kilometrů severně od Limy a umožní přímé lodní spojení s asijskými přístavy. Čas přepravy z Číny se výrazně zkrátí, a to o celých 10 dní. S technickým zázemím pro obsluhu velkých dopravních lodí (do 24 tisíc kontejnerů) se má Chancay stát hlavním obchodním a logistickým uzlem na jihoamerickém pobřeží Pacifiku.
Chancay byl vystaven a bude spravován čínskou společností Cosco Shipping, která získala koncesi na provoz na dobu 50 let. Na slavnostní otevření dorazí i čínský prezident Si Ťi-pching. Očekává se, že megapřístav zvládne obsloužit až 130 milionů kontejnerů za rok.
Do přístavu již minulý týden přijela první čínská loď. Další tři by měly do přístavu dorazit během pár dní. První nákladní lodě vezou 14 tisíc kontejnerů různorodého zboží mezi nimi elektroauta nebo solární panely.
Peru je významným exportérem surovin, jako jsou měď, zlato, a zemědělských produktů. Přístav tak bude do budoucna hrát důležitou roli v logistice těchto komodit.
Číňané v Peru chystají sedm dalších investičních projektů v těžebním průmyslu v celkové hodnotě 11 371 milionů dolarů. Díky rozšíření obchodních tras s Asií přístav podpoří také import levných čínských výrobků. Peruánské firmy nicméně očekávají, že do země začnou proudit také levnější komponenty, které jim pomohou rozvíjet vlastní výrobní kapacity a přístav podpoří i vývoz dalších peruánských produktů.
Kromě toho Peru počítá s vybudováním Speciální ekonomické zóny poblíž přístavu, která bude po určitou dobu osvobozena od daní, aby přilákala investory a nové výrobní podniky.
Peruánská asociace automobilového průmyslu očekává mimo investice do logistických center a služeb, také investice v podobě nově zřízených montoven motorových i elektrických vozidel. Významný rozvoj logistické infrastruktury v okolí přístavu podpoří vznik nových pracovních míst a usnadní obchod nejen v rámci Peru, ale také s okolními zeměmi.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Peru
Zdroj: El Peruano
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.