Datum:04.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Austrálie - vlajka Austrálie,
Nový Zéland - vlajka Nový Zéland

Vánoční období v Austrálii trochu jinak. Dlouhé dny a vedra přes třicet stupňů

Od roku 1945 do Austrálie přicestovalo přes 7 milionů imigrantů z 270 zemí. Jednoznačná odpověď, jak se slaví Vánoce v Austrálii neexistuje.

Vánoce jsou čas, který máme v Evropě spojený s krátkými dny a s chladným počasím. V Austrálii jsou některé věci opravdu, jak se říká, vzhůru nohama. V zemi, která je jedním nejvzdálenějších regionů s působností CzechTrade, vánoční období zpravidla doprovází horké letní dny.

Nezvyk na tuto neobvyklou spojitost potvrzuje i náš kolega, který přiznává, že i po 13 letech v Austrálii ho v letních, prosluněných dnech umí znělky koled a vánoční výzdoby v obchodech překvapit.

Nicméně krom počasí se vánoční atmosféra v mnoha věcech nese v podobném duchu jako v Česku. Před obchody na ulicích jsou vidět vánoční stromky, všude je vánoční výzdoba a v obchodech znějí koledy. Je to hlavně období, které lidé tráví čas s rodinou a svými nejbližšími.

Pokud byste se Australanů zeptali, jak slaví Vánoce nebo co je jejich vánoční pokrm, často byste dostali odlišné odpovědi. Austrálie je velice multikulturní země, do které od roku 1945 přicestovalo více než sedm milionu lidí z 270 zemí. Kultura této země je tedy postupně tvořena lidmi z celého světa a v tom je Austrálie opravdu unikátní. Jedno je jisté. Sníh zde o Vánocích nenajdete, a proto většina Australanů tráví vánoční čas venku na plážích, surfováním, kempováním, grilováním s rodinami a přáteli anebo se schází v parcích a na zahradách.

Nečekejte, že vám ve vánoční době australský obchodní partner odpoví na váš e-mail do 24 hodin. Pravděpodobně na sebe na pláži nanáší pátou vrstvu nejsilnějšího opalovacího krému nebo rybaří a užívá si volno. Připomeňte se mu koncem prvního lednového týdne, kdy opadne dovolenková nálada a firmy se budou plně zaměřovat na obchodní strategii, která povede k naplnění jejich každoročních KPIs.

Šťastné a Veselé Vánoce přeje zastoupení zahraniční kanceláře CzechTrade Austrálie!


Napsal tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.

Další aktuality