Datum:08.11.2023
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Španělsko - vlajka Španělsko

Ve Španělsku proběhne výzkum materiálů pro fúzní reaktory

Mezinárodní výzkumné centrum za 700 milionů eur vznikne ve španělské Granadě.

Letos došlo k dohodě na výstavbu výzkumného centra pro jadernou fúzi. Stát bude v obci Escúzar v provincii Granada na jihu Španělska. Jde o největší mezinárodní investici do vědecké infrastruktury ve Španělsku. Celých 700 milionů eur bude potřeba na stavbu centra, dalších 50 milionů eur půjde na uvedení do provozu a každoročně 50 milionů eur na provoz.

Projekt bude z 50 % financován španělskou vládou a regionální vládou Andalusie. Další prostředky poskytne Evropská unie prostřednictvím orgánů Future for Energy, EURATOM a EUROfusion a dalších 15 zemí, které se na projektu podílí. Hlavními partnery jsou Chorvatsko a Japonsko.

Pokud jde o harmonogram projektu, do konce roku 2024 bude vypsané výběrové řízení na stavební firmu, která zahájí práce o rok později. Od té doby bude probíhat 10 let výstavba a 30 let užívání.

Jaderná fúze je zdrojem energie ze Slunce a dalších hvězd. Potenciálně se jedná o bezpečný a v podstatě neomezený zdroj energie.

Výzkum v Granadě bude součástí projektu ITER, jehož cílem je vyvinout cenově dostupné, bezpečné a reprodukovatelné fúzní reaktory.

Výzkumné centrum v Granadě se bude zabývat vývojem materiálů pro tyto reaktory. Při jaderné fúzi totiž vzniká extrémně vysoká teplota, a proto je třeba vyvíjet nové odolné materiály.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko.

Zdroj: elpais.com

Další aktuality