Datum:20.12.2023
Průmyslový obor: Letecký průmysl, Obranný průmysl
Teritoriální zaměření:
Velká Británie - vlajka Velká Británie

Ve Spojeném království se bude vyrábět nová generace bojových letounů

Britský premiér Rishi Sunak loni oznámil mezinárodní obrannou spolupráci pod názvem Globální bojový letecký program (Global Combat Air Programme – GCAP), která má za cíl vyvinout vojenská letadla s nadzvukovými schopnostmi vybavená nejmodernějšími technologiemi. Letos v půlce prosince ministr obrany Grant Shapps podepsal v Tokiu mezinárodní smlouvu, která přiznává sídlo programu i místo výroby právě Spojenému království.

Nový letoun se má vyznačovat využitím virtuální reality, která by pilotům v kokpitu zobrazovala důležité informace přímo v zorném poli. Palubní zbraňový systém zároveň nasadí umělou inteligenci a strojové učení, aby maximalizoval účinek, který může jeho arzenál přinést. Na výrobě se budou na britské straně podílet firmy BAE Systems, Leonardo UK, zbrojovka MBDA UK a Rolls-Royce. Výroba by měla započít v roce 2025.

Příležitostí na prezentaci českých dodavatelů do leteckého průmyslu bude například oficiální účast ČR na prestižní akci Farnborough Air Show 2024, kterou zastřešuje Ministerstvo průmyslu a obchodu anebo veletrh Advanced Engineering 2024, kde má aerospace velmi silné zastoupení a kde CzechTrade pravidelně pořádá spolčnou českou prezentaci.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království a Irsko.
Zdroj: Sky News


Další aktuality