Datum:11.02.2024
Průmyslový obor: Automobilový průmysl
Teritoriální zaměření:
Belgie - vlajka Belgie

Vlámská vláda v Belgii omezuje dobu žádostí o granty na elektromobily na jeden rok

Vlámská exekutiva se dohodla na poskytování finančních pobídek pro elektromobily pouze v tomto roce, zkracuje tříleté období na jeden rok. Opozice rozhodnutí kritizuje.

Vlámská vláda došla v Belgii k dohodě o poskytování finančních pobídek pro elektromobily, přičemž nová opatření mají být k dispozici pouze v tomto roce. Digitální platforma pro podání žádostí bude spuštěna v pondělí 12. února odpoledne. Původně navrhované tříleté období bylo zkráceno na jeden rok, což vyvolalo debaty o účinnosti programu a zásahu do ekonomické rovnováhy.

Podle nových pravidel lze o grant žádat pouze pro letošní rok, a to na vozidla objednaná od 25. září 2023 a registrovaná nejdříve 1. ledna 2024. Granty zůstávají nezměněné: 5000 eur na nový vůz za cenu nižší než 40 000 eur  a 3000 eur na ojetý vůz s počáteční cenou maximálně 60 000 eur.

Opatření vlámské vlády, které reviduje podmínky pro granty na elektromobily, vyvolalo kontroverzi mezi politickými stranami. Kritici z opoziční Strany zelených a radikálně levicového PVDA, tvrdí, že by bylo lepší investovat do veřejné dopravy než do individuálních finančních pobídek pro vozy s nulovými emisemi.


Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Belgie.

Zdroj: Brusselstimes.com
Další aktuality