Datum:27.11.2023
Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení
Teritoriální zaměření:
Chile - vlajka Chile

Významný chilský nákladní přístav Valparaíso zdvojnásobí kapacitu

Po dokončení plánovaných prací vzroste kapacita přístavu Valparaíso na zhruba 2,3 milionu přepravených kontejnerů ročně, což je ekvivalent 3 milionů tun nákladu. Součástí projektu bude také nové přístavní molo, které by umožnilo kotvení výletních zaoceánských lodí v blízkosti centra města.

Částka za přestavbu a rozšíření přístavu by měla přesáhnout 600 milionů dolarů. Správa přístavu bude svěřena do rukou firmě, která vyhraje výběrové řízení, a to na 30 let formou koncese. O tom, kdo koncesionářem bude, by mělo být rozhodnuto na konci roku 2027 a stavební práce by následně měly započít v roce 2031.

Jednání, které se uskutečnilo v polovině listopadu a na němž byla iniciativa představena, se účastnili zástupci několika aktérů, kteří by byli v případných úpravách jedenáctikilometrového úseku pobřeží v centrální části Chile zainteresováni. Kromě vedení státní společnosti Empresa Portuaria Valparaíso, která přístav nyní spravuje, tak byli přítomni regionální zástupci několika ministerstev, guvernér regionu a starosta Valparaísa.

Prezentace konkrétních fází projektu byla uskutečněna v návaznosti na říjnový podpis memoranda Dohoda o Valparaísu více než 50 subjektů. V něm byl vymezen budoucí vztah města a přístavu a zdůrazněna jeho důležitost pro regionální rozvoj. U podpisu dokumentu byl přítomen také prezident Chile Gabriel Boric, který uvedl, že přístav je důležitý pro rozvoj celé země, a jeho rozšiřování by tak mělo být pro všechny prioritou.

Většina nákladu je v současnosti přepravována přes sousední přístav San Antonio. Vzhledem k neustále vzrůstající důležitosti zaoceánské přepravy bude Valparaíso do budoucna představovat alternativu a konkurenci. 

Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

Další aktuality