Zahraniční kancelář CzechTrade
Kanada

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. 

Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade

Kontakty

Jelínek Jaroslav

CzechTrade Kanada - Calgary

Jaroslav Jelínek ředitel zahraniční kanceláře
Suite 105, 10655 Southport Rd. SW
T2W 4Y1, Calgary, AB
Canada
www.czechtrade-canada.ca
Konicarová Karolína

CzechTrade Kanada - Toronto

Karolína Konicarová vedoucí zahraniční kanceláře

Aktuality z teritoria

JAK VÁM MŮŽEME POMOCI?

Informace o Kanadě

Kanada je jednou z nejvyspělejších zemí světa, a to jak ekonomickou výkonností, tak životní úrovní obyvatel. Disponuje rozsáhlým přírodním bohatstvím a vysoce rozvinutou zemědělskou výrobou. Země se člení na 10 provincií a 3 teritoria. Provincie mají vysokou míru samosprávy a zachovávají si kulturní i obchodně legislativní odlišnosti. 

Těžiště průmyslové výroby a ekonomického dění se soustředí v centrálních provinciích Ontario a Québec. Právě zde žijí tři pětiny kanadské populace. V popředí jsou také západní provincie Alberta, prosperující z těžby ropy a zemědělství, a Britská Kolumbie zaměřená převážně na lesnictví a dřevozpracující průmysl.

Trh je otevřený a skýtá mnoho příležitostí pro obchod i investice. Blízkost USA umocňuje atraktivitu Kanady. Ta se proto pro řadu firem stala a stává bránou do Severní Ameriky.

Tradice obchodní výměny mezi ČR a Kanadou sahá až k počátkům industrializace Severní Ameriky. Rostoucímu trendu obchodní výměny pomáhají významné kanadské investice v ČR, dlouhodobé vazby důležitých českých podniků, ale také ekonomická aktivita početné komunity českých ex-patriotů. Nelze opomenout význam Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA), která je od září 2017 v provizorní platnosti. Dohoda přináší nové možnosti pro evropské a kanadské exportéry a investory především skrze odstranění cel a otevření trhu veřejných zakázek.

Podrobné teritoriální informace o kanadské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Kanada svou rozlohou zasahuje do 6 časových zón GMT -8 až -3.30 hod.
Zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Calgary náleží do pásma GMT -7 hod. a používá letní čas GMT -6 hod.

Desatero pro obchodování

 1. Slušné vychování a vhodný první kontakt jsou základním kamenem
  Při kontaktu s kanadskými obchodníky buďte věcní, zdvořilí, jednejte bez zbytečných průtahů. Kanaďané akceptují první kontakt jak osobně, tak po telefonu nebo e-mailu. Korupce v Kanadě téměř neexistuje.
 2. Připravte se na správný průběh obchodních jednání
  Většina obchodních jednání se zámořskými partnery probíhá písemně, elektronickou komunikací. Při osobním jednání buďte dochvilní, snažte se zapamatovat si jména obchodních partnerů a jejich místo v hierarchii firmy.
 3. Český humor nechejte v Česku
  Při jednáních je dobré okrajově zmínit rodinu. Zásadně se vyhněte politickým tématům, kritice všeho druhu a českému humoru. Při jednání se ženami se striktně držte obchodního tématu. Naprostým tabu jsou žerty a komentáře na téma feministky.
 4. Angličtina i francouzština přijdou vhod
  Při písemné komunikaci preferujte použití elektronické pošty. Použití kanadského anglického pravopisu bude určitě předností, v kontaktu s francouzsky hovořící provincií můžete rovněž použít francouzštinu, oba jazyky jsou úředně uznávány. Při písemné konverzaci dodržujte úředně danou stylistiku dopisu.
 5. Veškerou korespondenci si dokumentujte
  Veškerá jednání dokumentujte písemně, vyhnete se tak nepříjemným právním a obchodním důsledkům ze špatně napsané smlouvy. Kanaďan ocení věcnost a stručnost, má malý respekt k titulům, hodnota jedince je stanovena tím co dělá a jak se chová, ne jaký má titul. 
 6. Na jednání zvolte vhodný oděv
  Při obchodním jednání jsou nejvhodnějším oblečením šaty u žen, a u mužů oblek.
 7. Pracovní schůzky je lepší domlouvat na dopolední hodiny
  Pracovní snídaně a obědy jsou preferovány před večerními schůzkami, probíhají zásadně bez podávání alkoholu, rovněž kouření není respektováno.
 8. Respektujte pracovní dobu
  Pracovní doba v Kanadě je zpravidla od 8-9 hodin ráno do 16-17 hodin odpoledne. Obchody s potravinami jsou otevřeny od časných ranních hodin až do 22:00 hodin, některé i 24 hodin denně. Ostatní obchody otevírají v 9-10 hodin a zavírají zhruba ve 21:00 hodin.
 9. Plánujte cestu mimo svátky
  V Kanadě slaví jak celokanadské, tak provinční svátky, kdy bývá pracovní volno. Před jednáním si předem tyto svátky zjistěte. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením a časovým prodlevám. Rovněž se týká časového posunu mezi Kanadou a zámořím i uvnitř země, která leží v šesti časových pásmech.
 10. Kanaďané jsou zpravidla milí a přátelští 
  Jsou disciplinovaní, respektují zákon a totéž očekávají od návštěvníka. Budete-li toto respektovat, vyhnete se nepříjemným situacím a domů si odvezete jen pěkné vzpomínky na Kanadu.

Vstupujete na kanadský trh? Přečte si rady od zahraniční kanceláře CzechTrade

Díky bezprecedentnímu stimulu fiskální a měnové politiky kanadské vlády není pravděpodobné, že by současný pokles kanadské ekonomiky byl tak hluboký jako velká deprese na počátku 30. let 20. století. Je však nepochybné, že koronavirový šok roku 2020 bude přetrvávat a mít dopady na kanadskou ekonomii.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kanada proto doporučuje:

 1. Seznamte se s aktuální situací
  Kanada sice na mezinárodní obchod neuvalila restrikce, ale potřeby jak firem, tak konzumentů jsou jiné než před vypuknutím pandemie. Naše zahraniční kancelář vám pomůže se orientovat a doporučí strategii pro vstup s vaším výrobkem či službou na kanadský trh.
 2. Zaměřte se na tendry vypsané vládními institucemi
  V soukromém sektoru se neočekávají velké investice, proto se soustřeďte na tendry vypsané vládními institucemi. Veřejné zakázky tvoří až 12 % kanadského HDP a očekává se že vláda, pro stimulaci ekonomie, bude vypisovat veřejné zakázky ve větším měřítku. Podle smlouvy CETA mají české firmy možnost účastnit se tendrů vypsaných všemi stupni vlády (federální, provinční i komunální). Federální vláda zveřejňuje zakázky na vládním webu Buyandsell (https://buyandsell.gc.ca). Naprostá většina veřejných zakázek je dostupná v soukromém systému společnosti MERX (http://www.merx.com/).
 3. Informujte o perspektivních sektorech
  Stabilními sektory jsou infrastruktura (vládní tendry), těžba drahých kovů, nanotechnologie, zdravotnictví, farmacie, ICT, a to jak technologie tak služby, inovační technologie, které zefektivní procesy a výrobu.
 4. Využijte služeb CzechTrade pro snadné nalezení obchodních partnerů
  Naše kancelář CzechTrade Kanada nabízí konzultaci při vstupu na trh. Dále na základě vytipovaných cílových skupin připravíme longlist, ze kterého s klientem vybereme 5 firem, které oslovíme a představíme jim výrobky či služby z nabídky české firmy. Při projevení zájmu ze strany kanadského potencionálního partnera sjednáme SKYPE či ZOOM konferenci. Pomůžeme také se sjednáním osobní schůzky, účasti na veletrhu, poskytneme prostory naší kanceláře pro jednání, asistenci při jednání a další.

Perspektivní obory

 • automobilový průmysl
 • civilní letecký průmysl
 • důlní, těžební a ropný průmysl
 • ICT
 • zdravotnický a farmaceutický průmysl
 • zemědělský a potravinářský průmysl
 • železniční a kolejová doprava
 • nanotechnologie