Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Kryštof Rygl, vedoucí zahraniční kanceláře v Bukurešti, vám přiblíží Rumunský trh a jak na něm uspět.
Poslechněte si o spolupráci CzechTrade a firmy Pars Komponenty s.r.o.
Rozhovor s Kryštofer Ryglem, vedoucím zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko, na veletrhu INDAGRA 2022 v Bukurešti.
Provádění národního plánu na podporu oživení a odolnosti (PNRR) je stabilní a rumunské vládě se dosud podařilo úspěšně splnit 72 cílů a milníků, což na účtech Rumunska přináší přibližně 10 miliard eur. Dalších 79 cílů a milníků je také v procesu implementace, což do konce letošního roku přinese dalších 2,5 miliardy eur, uvedlo Ministerstvo investic a evropských projektů (MIPE).
Smlouva na výstavbu první linky metra v Kluži v rumunském regionu Transylvánie byla podepsána ve čtvrtek 25. května. Projekt na klíč má hodnotu přibližně 1,8 miliardy eur bez DPH a je částečně financován prostřednictvím Národního plánu na podporu oživení a odolnosti (PNRR).
Letošní vítězové Randstad Romania Employer Brand Research, nejkomplexnějšího průzkumu značky zaměstnavatelů na světě. Nejatraktivnějším zaměstnavatelem je podruhé v řadě Microsoft, druhé místo obsadilo HP a třetí IBM Rumunsko.
Společnost Nokian Tyres ve čtvrtek 11. května v Oradea v západním Rumunsku položila základní kámen továrny na výrobu pneumatiky pro osobní automobily. Jde o jednu z největších investic na zelené louce v zemi za poslední roky. Premiér Nicolae Ciuca a předseda rady hrabství Bihor Ilie Bolojan se na slavnostním ceremoniálu připojili k vrcholovému vedení společnosti.
Informace o Rumunsku
Rumunsko patří k největším obchodním partnerům České republiky v regionu jihovýchodní Evropy. Je to dáno nejen politickými, ekonomickými a obchodními vazbami mezi oběma státy (členství v NATO a Evropské unii), ale také značným potenciálem rumunského trhu a relativní geografickou blízkostí obou zemí.
Ohledně exportních příležitostí, které v současné době rumunský trh nabízí, lze říci, že domácí produkce zatím zdaleka nestačí pokrýt poptávku a dovoz do země značně převyšuje vývozy. Jednou z příčin je stále nedokončená restrukturalizace v některých odvětvích rumunského hospodářství a obecně nižší produktivita práce.
Čeští výrobci se proto mohou i přes velkou konkurenci z dalších evropských zemí na rumunském trhu stále uplatnit, neboť české výrobky a technologie byly a stále jsou co do kvality a obchodně-dodavatelských podmínek v Rumunsku vnímány pozitivně.
Podrobné teritoriální informace o rumunské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.