Brazílie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

BrazílieBrazílie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Sao Paulo
V Brazílii je virem nejhůře zasaženo Sao Paulo. Vyhlásilo karanténu

K 30. březnu (9:00 hod) je v Brazílii 4321 potvrzených případů koronaviru. Největší podíl má stát São Paulo. Počet úmrtí v návaznosti na onemocnění koronavirem stoupl v jihoamerické zemi na 140, z nich je 98 v São Paulu.

V pátek 20. března zařadilo místní ministerstvo zdravotnictví celé území Brazílie do statutu „komunitního přenosu“, což znamená, že už není možné v jednotlivých případech vysledovat původ infekce.

Brazilská vláda se na situaci snaží reagovat změnou prezenční výuky ve státních školách na distanční, omezením provozu veřejných dopravních prostředků, zákazem návštěv ve věznicích či zavřením vstupu do národních parků.

Některá omezení jsou platná pro celou brazilskou federaci a jiná pouze v konkrétních státech. Vzhledem k nejintenzivnějšímu zasažení státu Sao Paulo zde byla vyhlášena karanténa, jsou zavřené obchody s výjimkou potravin a lékáren a je doporučeno nevycházet na ulici. V platnost vstoupila v úterý 24. března a je vyhlášena na 14 dní.

Vedle vládních orgánů již reagují i firmy, které zavádějí home office, ruší jednání s obchodními partnery a snaží se schůze organizovat přes internetové platformy. Druhá největší brazilská letecká společnost GOL zrušila veškeré lety do Evropy. Dnes 30. března byl zakázán vstup cizinců na brazilské území po dobu 30 dnů.

Situace se mění každým okamžikem a očekává se, že v nejbližších týdnech bude případů nakažených přibývat. Podle nastalé situace pak budou zaváděna další opatření nebo rušena stávající. Vyhlášená omezení jsou nejčastěji na dobu 60 dní. Kulminace epidemie se ale dle místních odborníků odhaduje na červenec nebo srpen 2020.

Autor: Miroslav Manďák, CzechTrade Sao Paulo

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Obecné informace o teritoriu

Tato bývalá portugalská kolonie dnes patří mezi politicky stabilní a prosperující země založené na demokratickém systému. Brazílie je silná tržní ekonomika s osmým nejvyšším HDP na světě, s nízkou mírou inflace a liberalizovaným vnitřním trhem. Jedná se o největší a zároveň nejlidnatější zemi Latinské Ameriky, která je administrativně rozčleněná na 26 federálních států.

Brazílie má velmi rozmanitou strukturu obyvatelstva, vytvořenou imigračními vlnami z celého světa, která je patrná i z diametrální odlišnosti jednotlivých federálních států a subregionů. Tato země je tradičně nejvýznamnějším obchodním partnerem českých firem a podnikatelů v Jižní Americe a nabízí celou řadu zajímavých obchodních příležitostí.

Podrobné teritoriální informace o brazilské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Pevninská část Brazílie svou rozlohou zasahuje do 2 časových zón GMT -4 a -3 hod.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Sao Paulo náleží do pásma GMT -4 hod. a používá letní čas GMT -3 hod.

Desatero pro obchodování

BrazílieBrazílie
  1. Říká se, že Brazilci spěchají jen na fotbal nebo na karneval. Obrňte se proto trpělivostí a mějte pro všechny případy vždy velkou časovou rezervu. Od vás se vždy očekává dochvilnost.
  2. Jako kopou do míče, stejně lehce a hravě obchodují a již při prvním kontaktu jsou bezprostřední a velmi přátelští. Zkuste se jim proto přizpůsobit. Nespěchejte a živě se zajímejte o věci, které s obchodem zdánlivě nesouvisejí. Naučte se třeba jména jejich fotbalových hráčů.
  3. Rozhodně je nepodceňujte. Brazilští byznysmeni jsou seriózní a rozlišují kvalitu.
  4. Pokud mluvíte portugalsky, máte zásadní výhodu. Pokud ne, mnohem lépe než španělština je akceptována angličtina.
  5. Dlouhodobě pečujte o osobní vztahy. Po vstupním jednání ‒ třeba na oborovém veletrhu ‒ je potřeba partnery aspoň jednou navštívit a pozvat je na prohlídku svého podniku.
  6. Vystupujte příjemně a sebevědomě a dbejte na formální znaky, jako je oděv nebo způsob vyjadřování. Kromě obsahu jednání si připravte i případný scénář a způsob vlastní prezentace.
  7. Jednání často probíhá při společném obědě či večeři. Pozvání neodmítejte!
  8. Překvapte hostitele drobnou pozorností, ocení to.
  9. Důležitou roli hraje hierarchie uvnitř společnosti – i o méně důležitých věcech často rozhoduje většinou jen úzká skupina vedení, respektive majitel.
  10. Brazílie trpí řadou problémů (korupce, složitá neefektivní byrokracie, atd.). Je dobré se na tyto komplikace připravit, ale rozhodně není vhodné je před Brazilci kritizovat.

Články a rozhovory

Vietnam Vietnam
Litva Litva
Bulharsko Bulharsko
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
Polsko Polsko
Spojené státy americké Spojené státy americké
Čína Čína
Kazachstán Kazachstán
Brazílie Brazílie
Lotyšsko Lotyšsko
| 9. 3. 2020