Brazílie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

 

Informace z teritoria

BrazílieBrazílie

Doporučení pro vstup na brazilský trh za současné situace a aktuální zpravodajství

 1. Aktuální situace
  Koronavirová nákaza zastihla Brazílii v období hospodářského růstu, který následoval po ekonomicko-politcké krizi v letech 2014–2016. Proreformní vládě se dařilo prosazovat zásadní změny, které mají zlepšit konkurenceschopnost brazilských firem, usnadnit podnikání v zemi, zlepšit stav státní pokladny a otevřít zemi zahraničním technologiím. V roce 2019 byla schválena přelomová reforma důchodového systému. Ta má zajistit zdroje na další reformy. Dalším krokem je daňová reforma, která měla být projednána v letošním roce.

  Samostatným tématem zasahujícím do ekonomické situace je vývoj kurzu brazilského reálu. Od ledna 2020, kdy byl kurz 5,541 korun za 1 brazilský reál, se propadl na úroveň 4,372 CZK/BRL. Jedná se o dlouhodobý pokles, který byl v průběhu šíření covid-19 zrychlen. Oslabování brazilské měny se netýká pouze koruny, ale i dalších měn vč. amerického dolaru nebo eura. Výsledkem je tedy zvýšení ceny zahraničních výrobků na místním trhu.

  V současné chvíli Brazílie čeká na okamžik, ve kterém se začne zlepšovat počet nově nakažených. Pak bude možné začít odhadovat jaké budou ekonomické ztráty v porovnání s aktuálními zdroji. Na základě těchto informací se bude sestavovat další harmonogram navrácení země do normálního stavu, spuštění výroby místních továren, obnovení pozastavených projektů atd. Společně s těmito odhady se dozvíme o obnovení jednání o ekonomických reformách. Je možné očekávat, že s cílem podpory místních výrobců přibude státních investic do již vyhlášených sektorů. Jedná se o infrastrukturu, zemědělské technologie, přechod od vodních zdrojů elektrické energie, IT a další.
   
 2. Vyhledání a oslovení obchodních partnerů
  Vzhledem k omezeným možnostem využití firemních databází v Brazílii, je aktuálně především možné vyhledávat ve zdrojích od organizátorů oborových eventů a sektorových podnikatelských organizací. Pokud tyto informace nejsou sdíleny veřejně, je ale velmi složité je od těchto institucí získat. Zahraniční kancelář CzechTrade v Brazílii (ZK Brazílie) pracuje kromě internetových zdrojů se seznamy získanými v minulosti.

  V podnikatelské sféře se situace liší podle umístění firmy, oboru činnosti, velikosti a vydaných opatřeních zasahujících do provozu. Prakticky v celé Brazílii jsou kancelářské profese prováděné z home-office. V tomto stavu je komunikace možná především s již navázanými kontakty. U těchto osob se může lišit ochota řešit obchodní záležitosti. Pokud nemáte mobilní číslo Vašeho obchodního partnera nebo kontakt na jeho WhatsApp, je zahájení komunikace obtížné.
   
 3. Logistika
  Doprava zboží do Brazílie a uvnitř federace funguje. Problém ale může nastat při přejímce, na kterou je potřeba mít předem dohodnutý postup, kdy a jak proběhne a kdo ji provede. Složitější je pohyb osob. Aktuálně není umožňován příjezd občanů EU do Brazílie a je výrazně omezeno letecké spojení do země. Navíc je omezován i pohyb osob uvnitř země.
   
 4. Doporučení
  Pokud již máte v Brazílii své kontaktní osoby, doporučuje ZK Brazílie udržovat s nimi komunikaci ať už na úrovni pracovní nebo osobní. Od svých obchodních partnerů tak můžete získávat informace o situaci v teritoriu i průmyslovém sektoru z první ruky a zároveň se nemusíte obávat, že byste po zlepšení stavu nenavázali na předchozí spolupráci. Pokud vaše obchodní aktivity pokračují v nezměněné nebo omezené podobě, nezapomínejte na aktuální dění a alespoň formálně se na něj ptejte. Pokud jsou obchodní aktivity pozastaveny, raději netlačte na témata spojená s obchodem. Podle zkušeností ZK Brazílie se komunikace s brazilskými partnery českých firem začíná omezovat na zdraví členů rodiny a dopadů vyhlášených omezení na osobní život.

  V případě, že zvažujete vstup na brazilský trh nebo jste se pro něj už rozhodli a nemáte zatím vybudované kontakty, pokuste se trh zmapovat z dostupných zdrojů a se získanými informacemi a kontakty počkejte na konec nastalé situace. Po skončení je možné, že se promění i jednotlivé trhy oproti minulosti. Hrozí zánik firmám, na které dopadnou důsledky stávající situace, změny mohou zasáhnout organizace sektorových eventů, jakými jsou veletrhy nebo konference atp.

Odkazy:

 

Tato bývalá portugalská kolonie dnes patří mezi politicky stabilní a prosperující země založené na demokratickém systému. Brazílie je silná tržní ekonomika s osmým nejvyšším HDP na světě, s nízkou mírou inflace a liberalizovaným vnitřním trhem. Jedná se o největší a zároveň nejlidnatější zemi Latinské Ameriky, která je administrativně rozčleněná na 26 federálních států.

Brazílie má velmi rozmanitou strukturu obyvatelstva, vytvořenou imigračními vlnami z celého světa, která je patrná i z diametrální odlišnosti jednotlivých federálních států a subregionů. Tato země je tradičně nejvýznamnějším obchodním partnerem českých firem a podnikatelů v Jižní Americe a nabízí celou řadu zajímavých obchodních příležitostí.

Podrobné teritoriální informace o brazilské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Pevninská část Brazílie svou rozlohou zasahuje do 2 časových zón GMT -4 a -3 hod.
Zahraniční kancelář CzechTrade ve městě Sao Paulo náleží do pásma GMT -4 hod a nerozlišuje zimní a letní čas.
 

Desatero pro obchodování

BrazílieBrazílie
 1. Říká se, že Brazilci spěchají jen na fotbal nebo na karneval. Obrňte se proto trpělivostí a mějte pro všechny případy vždy velkou časovou rezervu. Od vás se vždy očekává dochvilnost.
 2. Jako kopou do míče, stejně lehce a hravě obchodují a již při prvním kontaktu jsou bezprostřední a velmi přátelští. Zkuste se jim proto přizpůsobit. Nespěchejte a živě se zajímejte o věci, které s obchodem zdánlivě nesouvisejí. Naučte se třeba jména jejich fotbalových hráčů.
 3. Rozhodně je nepodceňujte. Brazilští byznysmeni jsou seriózní a rozlišují kvalitu.
 4. Pokud mluvíte portugalsky, máte zásadní výhodu. Pokud ne, mnohem lépe než španělština je akceptována angličtina.
 5. Dlouhodobě pečujte o osobní vztahy. Po vstupním jednání ‒ třeba na oborovém veletrhu ‒ je potřeba partnery aspoň jednou navštívit a pozvat je na prohlídku svého podniku.
 6. Vystupujte příjemně a sebevědomě a dbejte na formální znaky, jako je oděv nebo způsob vyjadřování. Kromě obsahu jednání si připravte i případný scénář a způsob vlastní prezentace.
 7. Jednání často probíhá při společném obědě či večeři. Pozvání neodmítejte!
 8. Překvapte hostitele drobnou pozorností, ocení to.
 9. Důležitou roli hraje hierarchie uvnitř společnosti – i o méně důležitých věcech často rozhoduje většinou jen úzká skupina vedení, respektive majitel.
 10. Brazílie trpí řadou problémů (korupce, složitá neefektivní byrokracie, atd.). Je dobré se na tyto komplikace připravit, ale rozhodně není vhodné je před Brazilci kritizovat.

Články a rozhovory

Brazílie Brazílie
Kanada Kanada
Mexiko Mexiko
Spojené státy americké Spojené státy americké
| 18. 5. 2020
Brazílie Brazílie
Bulharsko Bulharsko
Čína Čína
Estonsko Estonsko
Kazachstán Kazachstán
Litva Litva
Lotyšsko Lotyšsko
Polsko Polsko
Rakousko Rakousko
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
| 9. 3. 2020